Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz niezwykłą wystawę, opowiadająca historię żydowskiej rodziny, w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Redakcja
Hanka Freiss (po lewej) przeżyła wojnę. Jej przyjaciółki - Pepka Breitowicz (po prawej) i Maria Haber (w środku) nie miały tyle szczęścia. Ich losy nie są jednak znane
Hanka Freiss (po lewej) przeżyła wojnę. Jej przyjaciółki - Pepka Breitowicz (po prawej) i Maria Haber (w środku) nie miały tyle szczęścia. Ich losy nie są jednak znane Archiwum Muzeum Podkarpackiego
Do końca lutego w Muzeum Podkarpackim w Krośnie prezentowana będzie wystawa "Projekt Pamięć" zorganizowana przez The Memory Project Productions we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Wystawa opowiada historię zamordowanego żydowskiego chłopca - poprzez użycie różnorodnych środków przekazu – ocalałej fotografii, wspomnień jego siostry i serii portretów, namalowanych przez artystkę Roz Jacobs.

Ekspozycja prezentowana w krośnieńskim muzeum (w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu) została uzupełniona pamiątkami po krośnieńskich Żydach - fotografiami oraz pracami plastycznymi młodych ludzi, dla których inspirację stanowiłyby właśnie te zachowane przedwojenne zdjęcia.

Wystawa ta została uzupełniona pamiątkami po krośnieńskich Żydach - fotografiami oraz pracami plastycznymi krośnieńskiej młodzieży, dla których inspirację stanowiłyby właśnie te zachowane krośnieńskie, przedwojenne fotografie.

- Wciąż odkrywamy tylko skrawki historii krośnieńskich Żydów - mówi Katarzyna Krępulec-Nowak, koordynator projektu. - Materiały źródłowe mają charakter fragmentaryczny, okresowy lub milczą. Znane są nieliczne relacje, żyjących świadków wciąż ubywa, Ocalałych jest niewielu. W zasadzie cała społeczność żydowska w naszym mieście, niegdyś dynamicznie się rozwijająca, bogata kulturowo i społecznie – przestała istnieć. Większość mieszkańców Krosna nic o niej nie wie.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od lat podejmuje starania, aby ocalić tą społeczność od zapomnienia, aby ochronić pamięć o niej, pamięć o naszych sąsiadach.

- Wydaje nam się, że w porównaniu z innymi narodami europejskimi i pozaeuropejskimi nasze dzieci, nasza młodzież ma dość dużą wiedzę na temat historii drugiej wojny światowej oraz zjawiska samego Holocaustu - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak. - Jednak znajomość samych faktów nie czyni tej wiedzy wystarczającą.

Projekt Pamięć to nie tylko obrazy Ruth Jacobs, ta wystawa, czy wspomnienie jednego chłopca. To tysiące chłopców, tysiące dziewczynek i proces, dzięki któremu przywracamy pamięć o Nich, ratujemy to, co wydawało się utracone. Na całym świecie dziesiątki tysięcy młodych ludzi bierze udział w warsztatach, zajęciach i prelekcjach, podczas których wspomina się Zamordowanych i Zaginionych, ludzi, których strata w jakiś sposób nas dotknęła, z szacunkiem przywracając Ich postacie naszemu światu.

Również w Krośnie znaleźli się młodzi ludzie, którzy postanowili się zmierzyć się z trudnymi wspomnieniami czasów Zagłady i wyrwać z mroków niepamięci wspomnienie o ich rówieśnikach, którzy zniknęli z krośnieńskich domów i ulic.

Młodzież z gminazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 oraz II Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w lekcjach poświęconych tematowi Holocaustu i stworzyli portrety Żydów krośnieńskich zamordowanych przez Niemców.

- Technika, zdolności manualne, talent, nie miały większego znaczenia - tłumaczy Katarzyna Krępulec-Nowak. - Chcieliśmy uczynić pamięć o Holokauście czymś bardziej przejmującym, zrozumiałym i emocjonalnym, nawet osobistym. Chcieliśmy przenieść pojęcie Holocaustu ze stron książek, z definicji encyklopedycznych i faktografii do ludzkich sumień i serc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto