Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowana elektrociepłownia z kotłem na biomasę w Krośnie. Przynosi oszczędności i emituje mniej dwutlenku węgla [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Wymierne efekty przyniosła modernizacja elektrociepłowni "Łężańska" w Krośnie. Montaż nowego kotła biomasowego pozwolił na trzykrotne zmniejszenie ilości zużywanego węgla. Nowa instalacja dodatkowo obniżyła też emisję CO2, co dało ponad 1,2 mln zł oszczędności i obniżenie kosztów o ponad 10 procent.

Zakończony kilka dni temu sezon grzewczy był pierwszym, w którym w miejskiej elektrociepłowni przy ul. Łężańskiej pracował nowy kocioł biomasowy, a główne paliwo stanowiła biomasa. Zużyto jej blisko 33 tys. ton, a ilość wykorzystanego w tym czasie węgla wyniosła niespełna 2 tys. ton (o dwie trzecie mniej, niż sezon wcześniej). To oznacza, że ogrzewanie bazowało głównie na ekologicznym cieple, z którego wytworzono ponad 90 procent energii.

Połączenie mocy nowego kotła biomasowego oraz funkcjonującego od kilku lat kotła kogeneracyjnego, okazało się bardzo efektywnym i ekologicznym sposobem ogrzewania.

Biomasa zamiast węgla

Według wstępnych szacunków nowa instalacja biomasowa zmniejszyła emisję dwutlenku węgla ok. 7,5 tys. ton w porównaniu do sezonu poprzedniego, a w kolejnym roku ten wynik ma być – jak zapowiada prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, do którego należy elektrociepłownia – jeszcze lepszy.

To nie tylko zdrowsze powietrze nad miastem, ale też wymierne oszczędności.

– Ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły w ciągu ostatniego roku z ok. 20-25 euro do ponad 40, a momentami nawet 50 euro za tonę. To postawiło w bardzo trudnej sytuacji wiele przedsiębiorstw energetycznych, które takie uprawnienia muszą zakupić. W naszej elektrociepłowni, dzięki poniesionym w ostatnich latach inwestycjom, udało się uniknąć negatywnych skutków finansowych tej sytuacji – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Dodaje, że korzyści z tego odnosi nie tylko spółka.

– Jest to również dobra wiadomość dla krośnian, gdyż w dużej mierze zmodernizowana infrastruktura nie tylko gwarantuje ciągłość dostaw ciepła, ale także zabezpiecza mieszkańców przed lawinowym wzrostem kosztów ogrzewania, powodowanym przez emisję CO2 – podkreśla Janusz Fic.

Wykorzystanie biomasy jako głównego paliwa dla krośnieńskiej elektrociepłowni przyczyniło się również do znacznego ograniczenia emisji pyłów do atmosfery. Ciepło, które płynie do miejskiej sieci w coraz większym stopniu pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Pozytywne efekty stosowania w elektrociepłowni innego paliwa niż tylko miał węglowy są zauważalne już od 2013 roku, kiedy do użytku został oddany blok kogeneracyjny. Produkuje on nie tylko ciepło, ale też energię elektryczną na potrzeby miejskiej spółki. Obniżenie emisji dwutlenku węgla w ciągi ostatnich 8 lat przełożyło się na obniżenie kosztów o ok. 10 mln zł.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto