Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Ludowy „Lubatowianie” z Lubatowej obchodzi w 2023 roku jubileusz trzydziestolecia [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
CKiC w Iwoniczu-Zdroju
„Lubatowianom” stuknęło 30 lat. Dziś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych na Podkarpaciu. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym członkom „Lubatowian”.

Chronią i pielęgnują to, co autentyczne i bliskie mieszkańcom: wiejskie tradycje, zwyczaje, dawne pieśni i muzykę. W swoim repertuarze mają około 300 pieśni ludowych, tradycyjne tańce i widowiska obrzędowe, dotyczące zarówno świętowania, jak i codzienności.

W ciągu 30-lecia działalności zespół koncertował wielokrotnie nie tylko z różnych regionach Polski (w tym w Warszawie), ale także zagranicą. Był zapraszany na ważne wydarzenia: dożynki prezydenckie, Światowy Kongres Rolników. Co roku „Lubatowianie” uczestniczą w przeglądach i konkursach regionalnych, powiatowych i ogólnopolskich zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Inicjatorkami założenia grupy śpiewaczej były Dorota Świstak, szefowa ośrodka kultury w Iwoniczu-Zdroju oraz Agata Pucykowicz, popularyzatorka folkloru. Pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem gospodyń z Lubatowej. W ciągu kolejnych lat grupa prężnie się rozwijała. W 2003 roku kierownikiem zespołu została Janina Pernal. Do starszych dołączały następne pokolenia. Dziś obok „Lubatowian” śpiewają też Młodzi Lubatowianie i Mali Lubatowianie. Grupa ma też swoją kapelę. W sumie – 31 osób, które mówią o sobie, że tworzą jedną wielką rodzinę, dbającą o to by kultura ludowa nie zginęła.

Od 2021 roku „Lubatowianami” szefuje Sabina Cichoń, która podjęła się tej funkcji po śmierci mamy. Janina Pernal była przez wiele lat dobrym duchem i siłą napędową zespołu. Uśmiechnięta, pełna energii i pasji. Odeszła niespodziewanie, miała 67 lat. - Jej brak nadal odczuwamy - podkreślają członkowie zespołu.

Świętowali 30-lecie

Jubileuszowe uroczystość, która odbyła się w Domu Ludowym w Lubatowej, zgromadziła członków i sympatyków zespołu oraz oficjalnych gości. Wśród nich byli m.in. wicewojewoda Jolanta Sawicka, poseł Piotr Uruski, radni sejmiku: Jerzy Borcz i Dariusz Sobieraj, starosta krośnieński Jan Pelczar, przewodniczący i radni powiatu, władze gminy Iwonicz-Zdrój.

Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia państwowe: Wicewojewoda Jolanta Sawicka uhonorowała Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, kierowniczkę Zespołu Sabinę Cichoń, a Brązowym Krzyżem Zasługi: Ryszarda Deryniowskiego, Agatę Jakiełę oraz Krystynę Zimę.

Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” Ryszardowi Deryniowskiemu wręczył Grzegorz Nieradka, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Minister Kultury przyznał też pamiątkowe dyplomy Małgorzacie Turek, Paulinie Jakiele, Annie Cichoń i Natalii Cichoń.

Jubileuszowe spotkanie poprowadziła Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju. Uświetnił je gościnny występ kapeli „Duklanie” z Dukli i zespołu „Łęczanie” z Łęk Dukielskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto