Zespół Ludowy „Lubatowianie” z Lubatowej obchodzi w 2023 roku jubileusz trzydziestolecia [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
CKiC w Iwoniczu-Zdroju
„Lubatowianom” stuknęło 30 lat. Dziś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych na Podkarpaciu. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym członkom „Lubatowian”.

Chronią i pielęgnują to, co autentyczne i bliskie mieszkańcom: wiejskie tradycje, zwyczaje, dawne pieśni i muzykę. W swoim repertuarze mają około 300 pieśni ludowych, tradycyjne tańce i widowiska obrzędowe, dotyczące zarówno świętowania, jak i codzienności.

W ciągu 30-lecia działalności zespół koncertował wielokrotnie nie tylko z różnych regionach Polski (w tym w Warszawie), ale także zagranicą. Był zapraszany na ważne wydarzenia: dożynki prezydenckie, Światowy Kongres Rolników. Co roku „Lubatowianie” uczestniczą w przeglądach i konkursach regionalnych, powiatowych i ogólnopolskich zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Inicjatorkami założenia grupy śpiewaczej były Dorota Świstak, szefowa ośrodka kultury w Iwoniczu-Zdroju oraz Agata Pucykowicz, popularyzatorka folkloru. Pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem gospodyń z Lubatowej. W ciągu kolejnych lat grupa prężnie się rozwijała. W 2003 roku kierownikiem zespołu została Janina Pernal. Do starszych dołączały następne pokolenia. Dziś obok „Lubatowian” śpiewają też Młodzi Lubatowianie i Mali Lubatowianie. Grupa ma też swoją kapelę. W sumie – 31 osób, które mówią o sobie, że tworzą jedną wielką rodzinę, dbającą o to by kultura ludowa nie zginęła.

Od 2021 roku „Lubatowianami” szefuje Sabina Cichoń, która podjęła się tej funkcji po śmierci mamy. Janina Pernal była przez wiele lat dobrym duchem i siłą napędową zespołu. Uśmiechnięta, pełna energii i pasji. Odeszła niespodziewanie, miała 67 lat. - Jej brak nadal odczuwamy - podkreślają członkowie zespołu.

Świętowali 30-lecie

Jubileuszowe uroczystość, która odbyła się w Domu Ludowym w Lubatowej, zgromadziła członków i sympatyków zespołu oraz oficjalnych gości. Wśród nich byli m.in. wicewojewoda Jolanta Sawicka, poseł Piotr Uruski, radni sejmiku: Jerzy Borcz i Dariusz Sobieraj, starosta krośnieński Jan Pelczar, przewodniczący i radni powiatu, władze gminy Iwonicz-Zdrój.

Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia państwowe: Wicewojewoda Jolanta Sawicka uhonorowała Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, kierowniczkę Zespołu Sabinę Cichoń, a Brązowym Krzyżem Zasługi: Ryszarda Deryniowskiego, Agatę Jakiełę oraz Krystynę Zimę.

Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” Ryszardowi Deryniowskiemu wręczył Grzegorz Nieradka, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Minister Kultury przyznał też pamiątkowe dyplomy Małgorzacie Turek, Paulinie Jakiele, Annie Cichoń i Natalii Cichoń.

Jubileuszowe spotkanie poprowadziła Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju. Uświetnił je gościnny występ kapeli „Duklanie” z Dukli i zespołu „Łęczanie” z Łęk Dukielskich.

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie