Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucie tlenkiem węgla w Krośnie. Do szpitala trafiło pięć osób, w tym troje dzieci. Rodzinę uratowała reakcja 14-latki

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
- Pięć osób, w tym troje dzieci, zostało zabranych do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla - informuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki zdecydowanej reakcji 14-latki oraz szybkiego działania służb, prawdopodobnie udało się uniknąć tragedii.

Do zdarzenia doszło w nocy z czwartku na piątek, ok. 1:30, w domu jednorodzinnym przy ul. Jana Stapińskiego w Krośnie.

- Do szpitala z objawami zatrucia toksycznym czadem trafiło pięć osób, w tym troje dzieci. Nasze mierniki wskazały bardzo wysokie stężenie tlenku węgla. Tutaj było o krok od tragedii - dodaje bryg. Marcin Betleja.

W tym sezonie grzewczym podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już 118 razy do interwencji związanych z obecnością tlenku węgla w domach i mieszkaniach. Cztery osoby zginęły, a 49 z objawami zatrucia tym toksycznym gazem trafiło do szpitali.

Aktualizacja, sobota godz. 10:30

Współdomownicy zawdzięczają ocalenie życia 14-latce, która zaniepokojona nietypowym zachowaniem rodziców, wezwała na miejsce policyjny patrol.

- Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, nastoletnia zgłaszająca otworzyła drzwi, po czym straciła przytomność. Stojący bliżej niej funkcjonariuszy, zdołał zabezpieczyć osuwającą się dziewczynkę przed upadkiem i bezpiecznie ułożył ją na ziemi. W tym czasie, drugi z policjantów wszedł do wnętrza domu, gdzie znajdowali się leżący bezwładnie i tracący przytomność rodzice zgłaszającej - relacjonuje KMP Krosno.

Policjanci szybko zorientowali się, że powodem takiego stanu rzeczy może być tlenek węgla. Funkcjonariusze niezwłocznie przewietrzyli pomieszczenie, ustalając jednocześnie, że w sypialni na piętrze znajduje się jeszcze dwójka dzieci. Okazało się jednak, że największe stężenie śmiertelnie niebezpiecznego gazu, skumulowało się na parterze budynku, przez co przebywające na piętrze 9-letnie rodzeństwo, nie zdążyło jeszcze odczuć bezpośrednich skutków jego działania.

Pięcioosobowa rodzina z objawami zatrucia została przewieziona do szpitali w Krośnie i Brzozowie.

Wykonane przez strażaków pomiary wykazały wysokie stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych domu.

- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Ta niesprawność najczęściej spowodowana jest nieszczelnością tych przewodów, brakiem konserwacji - w tym czyszczenia oraz wadami konstrukcyjnymi - informuje bryg. Marcin Betleja.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Wymienia się m.in ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, senność, nudności. Człowiek traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera.

Strażacy podpowiadają, aby w trosce o własne bezpieczeństwo, rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. W Internecie urządzenia można kupić w już za ok. 40 do ponad 140 zł. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie spełnia wymagania Polskiej Normy: PN-EN 50291-1.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zatrucie tlenkiem węgla w Krośnie. Do szpitala trafiło pięć osób, w tym troje dzieci. Rodzinę uratowała reakcja 14-latki - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto