Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się w Bieszczady na długi weekend? To powinienieś wiedzieć

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego uczula turystów, którzy w ten weekend planują wycieczkę w góry. Szlaki po ostatnich ulewach są pełne błota i wędrówka może być utrudniona.

- To pierwsza taka sytuacja od 20 lat. Nie pamiętam, żeby o tej porze roku było tyle wody – mówi Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Jest bardzo ślisko.

Stan szlaków to najważniejsze, co powinni brać pod uwagę ci, którzy planują w ten weekend wycieczkę w Bieszczady.

- Warunki pogodowe nas nie rozpieszczają. Ostatnio w niektórych miejscach w Bieszczadach spadło w ciągu doby tyle deszczu, co zwykle w ciągu całego miesiąca. Były też podtopienia w paru bieszczadzkich miejscowościach i lokalne powodzie

– mówi dyrektor Prędki.

Taka pogoda odbija się na stanie szlaków. – Tam, gdzie jest trwałe podłoże, kładki, stopnie czy progi jak na przykład w drodze na Tarnicę, warunki są lepsze. Gorzej na innych szlakach, tam jest bardzo trudno się poruszać – mówi Ryszard Prędki. I dodaje, że podstawą są dobre buty. Sprawdzą się też kijki, którymi można się podeprzeć na śliskiej ścieżce.

W weekend pogoda też będzie zmienna. Ma być ciepło, ale zapowiadane są burze.

– Na szczęście jest już dostępna infrastruktura, mamy kilkanaście deszczochronów, są też wiaty, gdzie można schronić się w razie ulewy. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego – mówi dyrektor.

Otwarte są już wszystkie bieszczadzkie szlaki, ale turyści muszą pamiętać, że trwa remont schroniska Chatka Puchatka.

- Na niektórych portalach są błędne informacje, zachęcające do odwiedzenia schroniska. Ono nie działa, cały teren to obecnie plac budowy. Niestety, są osoby, które próbują sforsować ogrodzenie, mimo tablic zakazujących wstępu

– mówi dyrektor Prędki.

I dodaje, że szlak na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej szczególnie po ulewach, zmienił charakter i nie jest już taki łatwy.

- Zdecydowanie odradzamy go osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi – podkreśla.

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przygotowała komunikat z przydatnymi informacjami dla turystów:

  • Zatrzymywanie pojazdów odbywać się może wyłącznie na parkingach (ostatnio przy drogach wojewódzkich poprawiono zjazdy na nie, a tym samym polepszyły się warunki bezpieczeństwa)
  • W Wołosatem można parkować na dwóch parkingach (18 zł za dzień) a po ich zapełnieniu przy obiektach stadniny. Na miejscu są bezpłatne toalety, bar, salka edukacyjna i wystawa plenerowa. W samej miejscowości nie można parkować przy drodze.
  • Wstęp do Parku jest płatny (gotówką w punktach informacyjno-kasowych lub przez e-parki),
  • Zapoznajcie się z regulaminem zwiedzania. Koniecznie czytajcie oznaczenia. Cały czas Służba Parku będzie dyżurować i czuwać nad przestrzeganiem zasad, udzielając też informacji turystycznej.
  • Droga do Bukowca przez Tarnawę Niżną jest w kiepskim stanie. Trzeba jechać wolno i uważnie.

W Polańczyku powstaje Ekomarina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto