Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Krosna mają pomysły, jak poprawić jakość życia mieszkańców. Jakie przedsięwzięcia są planowane? M.in.trasa rowerowa wzdłuż Wisłoka

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
„Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”. Tak nazywa się projekt, w który miasto zaangażuje prawie 18 mln złotych, w tym 15 z Funduszy Norweskich, w ciągu niespełna 2,5 roku. Cel: poprawa jakości życia mieszkańców.

Wiceprezydent Tomasz Soliński podkreśla, że projekt powstawał w sposób oddolny, z udziałem mieszkańców, instytucji, organizacji pozarządowych. - W ten sam sposób będzie realizowany - mówi wiceprezydent.

Miasto będzie współpracować z dziewięcioma partnerami, m.in. krośnieńską Karpacką Państwową Uczelnią, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami przedsiębiorców.

- Projekt łączy w sobie bardzo wiele aspektów, które jako jedna całość mają sprawić, że nasze miasto będzie coraz bardziej atrakcyjne do życia, rozwoju, prowadzenia biznesu. Jego trzon stanowią działania skierowane do ludzi młodych, a także dotyczące pobudzania lokalnej przedsiębiorczości oraz budowania „zielonego”, przyjaznego miasta - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Ścieżka rowerowa nad Wisłokiem

Zaplanowano takie przedsięwzięcia inwestycyjne, które będą sprzyjać aktywnemu spędzaniu czasu. To na przykład wyczekiwana przez mieszkańców budowa infrastruktury rowerowej wzdłuż Wisłoka. Od ul. Bursaki po ul. Cichą powstanie 2,2 kilometrowy ciąg rowerowo-spacerowy, wraz z małą architekturą i urządzeniami rekreacyjnymi w strefach wypoczynku.

Wypoczynkowi i rekreacji mają też służyć tzw. parki kieszonkowe na osiedlach i przy drogach. Takie zielone miniogrodowe strefy zostaną urządzone przy ul. Lwowskiej i Piastowskiej. Jak zapowiada magistrat, koncepcja ich zagospodarowania powstanie z udziałem mieszkańców.

W ramach projektu szansę realizacji dostał też pomysł zgłaszany wcześniej do budżetu obywatelskiego – czyli ogród sensoryczny. Miasto planuje zagospodarowanie skweru przy ul. Chopina. Tam, w otoczeniu ogródków działkowych w sąsiedztwie Wisłoka, powstanie park wypoczynkowo-rekreacyjny o powierzchni 0,7 ha. Park będzie miał także rolę terapeutyczną. Na jego części zostanie urządzony ogród sensoryczny dla osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje m.in. budowę altany, pomostów, alejek i „suchej rzeki”.

Swoje miejsce dostaną też młodzi krośnianie. Będzie to Centrum Aktywności Młodzieży, na które zostaną zaadaptowane zabytkowe piwnice kamienicy Rynek 6. Tu młodzi mieszkańcy będą mogli urządzać formalne i nieformalne spotkania, rozwijać pasje, nawiązywać kontakty.

Wsparcie z Funduszy Norweskich

Poza inwestycyjnymi, miasto ma w planie w ramach projektu całą gamę przedsięwzięć tzw. miękkich. To różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, wystawy, imprezy, programy edukacyjne.

- Ważny jest także aspekt instytucjonalny projektu. Zrealizujemy wiele zadań podnoszących jakość usług na rzecz mieszkańców. Będą to m.in. działania dotyczące zarządzania strategicznego, wdrażania standardów dostępności, wzmocnienia współpracy z trzecim sektorem i rozwoju nowoczesnych form partycypacji społecznej - mówi Tomasz Soliński.

Projekt będzie realizowany aż do 30 kwietnia 2024 roku. Jego wartość to 17 mln 757 zł. W ramach Programu Rozwój Lokalny miasto dostało 15 mln z wsparcia z Funduszy Norweskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto