Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Krosna chcą stworzyć lokalny rynek energii. Pierwszym krokiem jest Krośnieński Klaster Energii

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Umowa o oficjalnym założeniu Krośnieńskiego Klastra Energii podpisana została w siedzibie Urzędu Miasta
Umowa o oficjalnym założeniu Krośnieńskiego Klastra Energii podpisana została w siedzibie Urzędu Miasta Krośnieński Holding Komunalny
Krośnieński magistrat, Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie oraz miejska spółka Krośnieński Holding Komunalny to założyciele klastra energii. Ma być fundamentem do powstania lokalnego rynku energii, przy wykorzystaniu lokalnych zasobów energetycznych. Dążeniem miasta jest osiągnięcie samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii.

– Klaster powstał, po to, aby poprawić efektywność zarządzania energią w mieście, a szczególnie energią elektryczną, bo na tym chcemy się skupić w pierwszej kolejności – mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Krośnieński Holding Komunalny ma już kilkanaście instalacji prądotwórczych (m.in. farmę fotowoltaiczną na terenie zrekultywowanego wysypiska) a wytworzoną w nich energię od kilku lat wykorzystuje na własne potrzeby. W 2020 roku firma wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż jej zużyła.

Inwestycje w energię odnawialną

– Dużo inwestujemy w obszarze energetyki. Dzięki temu nasza spółka jest już bliska samowystarczalności energetycznej. Realizujemy jednak kolejne przedsięwzięcia i w najbliższych latach będziemy dysponować istotnymi nadwyżkami energii. Będziemy chcieli zagospodarować je lokalnie, z tego powodu powołanie Krośnieńskiego Klastra Energii to dla nas bardzo ważny i bardzo dobry krok – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Jak dodaje szef miejskiej spółki, pozwoli to lepiej organizować i koordynować inwestycje energetyczne w mieście.

– Pomysłów jest wiele. Wszystko zależy od możliwości pozyskania dotacji, bo to zwiększy skuteczność naszych działań. Możemy o nie występować indywidualnie, ale wspólnie musimy stworzyć koncepcję, plan działań, który jest niezbędny, aby uzyskać efekty – podkreśla prezydent Piotr Przytocki.

Działalność klastra oparta będzie na współpracy lokalnych podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Jednym z pierwszych uczestników – założycieli – jest działająca w Krośnie szkoła wyższa, Karpacka Państwowa Uczelnia.

– Planujemy być aktywnym uczestnikiem Krośnieńskiego Klastra Energii. W jego działania wpisują się kierunki studiów, które mamy w ofercie uczelni, a przede wszystkim kierunek energetyka. Liczymy, że ten projekt będziemy mogli wspierać nie tylko naukowo, ale staniemy się także partnerem finansowym – mówi prof. Zbigniew Barabasz, rektor KPU.

Cele działania klastra energetycznego:

  • stworzenie platformy współpracy organizacyjnej i technicznej,
  • inicjowanie i wspólne realizowanie zadań, projektów, przedsięwzięć
  • rozwijanie nowych produktów i usług zmierzających do poprawy efektywności oraz tworzenia konkurencyjnego lokalnego rynku energii i paliw.
  • zwiększenie stopnia niezależności energetycznej
  • aktywizacja społeczeństwa w zakresie efektywnego i zrównoważonego wykorzystania energii
  • wspólne planowanie, wytwarzanie, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną, w tym równoważenie zapotrzebowania na energię
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto