Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na górze Cergowa w Beskidzie Niskim została rozbudowana. Jest dodatkowe piętro do obserwacji [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wieża widokowa na Cergowej od weekendu znów jest dostępna dla turystów. Zakończyły się prace związane z budową dodatkowej platformy.

Panorama, która rozciąga się z wieży zachwyca. To właśnie przyciąga turystów, którzy wchodzą na Cergową także dla widoków z wieży na jej szczycie. To jedna z największych atrakcji tego regionu.

Teraz turyści będą mogli obserwować panoramę Beskidu Niskiego z wyższej o cztery metry wysokości niż do tej pory.

Ponad 20 metrowa wieża na szczycie Cergowej zyskała dodatkowe piętro, dzięki temu korony wysokich drzew nie będą przesłaniać widoku na stronę dukielską.

Rozbudowa wieży bez rozbiórki

Modernizację przeprowadzono bez konieczności rozbiórki dachu. Platforma w stylu „orlego gniazda” zmieściła się pod istniejącym dachem, bo była tam spora przestrzeń. Najwyższa platforma jest mniejsza niż pozostałe. Równocześnie mogą tam przebywać nie więcej niż 4 osoby.

Prace zaczęły się w listopadzie, ale trzeba było je przerywać ze względu na pogodę. Utrudniały je mocny wiatr i mróz.

W piątek (18 grudnia) ekipa zakończyła roboty. Wieża jest już dostępna. Wejście jest darmowe.

- Apelujemy do turystów o ostrożność, bo warunki są trudne. Jest ślisko, stopnie są oblodzone - mówi Michał Szopa, dyrektor MOSiR w Dukli, który zarządza wieżą.

Drewniana konstrukcja wyglądem nawiązuje do dawnych obiektów wiertniczych, znajdujących się na Podkarpaciu. Ma wysokość prawie 22 metrów. Z najwyższego - platformy z miejscami siedzącymi, przykrytej gontowym dachem - przy dobrej pogodzie roztaczają się widoki nie tylko na Beskid Niski ale też Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tarty.

Na szczyt Cergowej, gdzie się znajduje wieża widokowa, prowadzą trzy trasy. Turyści licznie odwiedzają znajdujące się u podnóża północno-zachodniego stoku Cergowej cudowne źródełko zwane Złotą Studzienką wraz z kapliczką – miejscem kultu św. Jana z Dukli. Na Cergowej są dwa rezerwaty przyrody – Rezerwat Cisy i Rezerwat Tysiąclecia oraz jaskinie szczelinowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto