Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krośnie na absolwentów gimnazjów czeka 1500 miejsc liceach, technikach i szkołach branżowych

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Do 11 czerwca można składać podania do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. Absolwenci gimnazjów mają w mieście do wyboru mają 6 liceów ogólnokształcących, 7 techników i 4 szkoły branżowe I stopnia.

Szczegółowy informator jest opublikowany na stronie elektronicznego naboru - nabor.pcss.pl/krosno. Zamieszczono w nim kryteria i terminy zapisów do szkół ponadgimnazjalnych, poradniki, a także dokumenty i formularze rekrutacyjne.

- Korzystając ze strony internetowej można wypełnić podanie o przyjęcie do szkoły, sprawdzić wyniki rekrutacji, a w razie potrzeby skorzystać z bazy wolnych miejsc - mówi Grażyna Gregorczyk, naczelnik wydziału edukacji w urzędzie miasta.

Zgodnie z zasadami rekrutacji - kandydat wypełniając wniosek może wybrać nie więcej niż trzy szkoły prowadzone przez miasto Krosno, a w nich - dowolną liczbę oddziałów. Ich listę układa w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych.

W krośnieńskich liceach w nowym roku szkolnym będzie w sumie 25 oddziałów klas pierwszych.

Najwięcej - 7 - w I LO. W "Koperniku" do wyboru są profile: dwujęzyczny (humanistyczno-językowy), matematyczno-fizyczny, matematyczno-geograficzny, politechniczny, promedyczny, promedyczny z rozszerzoną matematyką i promedyczny z rozszerzoną fizyką.

Sześć oddziałów będzie w II LO: matematyczno-fizyczny, ekonomiczno-geograficzny, humanistyczno-prawniczy, dziennikarsko-językowy, promedyczny.

W III LO będzie 5 ukierunkowanych klas pierwszych (językowa z translatoryką, matematyczno-geograficzna, humanistyczno-prawnicza, matematyczno-fizyczna z informatyką, medyczna).

W V LO czyli popularnym "Szczepaniku" także zaplanowano 5 oddziałów, z kierunkami prawniczo-administracyjnym, artystyczno-medialnym, językowo-biznesowym, promedycznym i mundurowym. W VI LO (w ZSP nr 4) będą 2 klasy, jedna ukierunkowana na bezpieczeństwo wewnętrzne, druga o profilu ratowniczo-obronnym.

Ci, którzy zdecydują się kontynuować naukę w technikum mają do wyboru 32 zawody.

W "Szczepaniku" - ekonomista, handlowiec, technik hotelarstwa, spedytor, technik przemysłu mody, technik obsługi turystycznej.

W ZSP nr 2 - analityk, technik technologii chemicznej, technik technologii żywności, technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych.

W "Mechaniku" - technik lotniskowych służb operacyjnych, mechanik, mechanik lotniczy, mechatronik, technik pojazdów samochodowych.

W "Naftówce" będą kształcić się technicy gazownictwa, górnictwa otworowego, logistycy, wiertnicy, geolodzy.

W "Elektryku" - automatycy, elektronicy, elektrycy i informatycy. W „Budowlance” - geodeci, technicy architektury krajobrazu, budownictwa, renowacji elementów architektury oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W CKU - graficy i technicy fotografii i multimediów.

Siedem klas będzie w szkołach branżowych. W ZSP nr 2 można zdobyć zawód fryzjera albo kucharza. W ZSP nr 3 - mechanika samochodowego albo mechatronika, w ZSP Nr 4 - ślusarza, w ZSP nr 5 - montera budowlanego oraz sieci i instalacji sanitarnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto