Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krośnie działa Pogotowie Rojowe. Uruchomili je pszczelarze. Będą zbierać bezpańskie roje pszczół z ogrodów i parków

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
pixabay.com
Do 15 lipca działać będzie „Pogotowie Rojowe” założone przez Koło Pszczelarzy w Krośnie. Obejmie swoim działaniem teren miasta i powiatu krośnieńskiego. Jego zadaniem jest zbieranie rojów pszczelich z miejsc, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców: z przestrzeni miejskiej, prywatnych posesji, parków czy ogrodów.

- Urbanizacja i zabudowa terenów dotychczas niezamieszkałych spowodowały przemieszanie się środowisk zajmowanych przez człowieka, zwierzęta i owady wolno żyjące. Pojawienie się dziko żyjących zwierząt na terenach zamieszkałych stało się sprawą powszechną. Również migracja pszczół w postaci przemieszczających się rojów jest co raz bardziej widoczna. Roje, które osiadają w miejscach gdzie mogą niepokoić mieszkańców, należy szybko i sprawnie zebrać i osiedlić w miejscach do tego przeznaczonych - podkreśla Marek Barzyk, prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie.

Do tej pory, gdy w okolicy pojawiły się problemy z bezpańskimi rojami, pszczołami osiedlonymi w nietypowych miejscach, osami czy szerszeniami, nie było kompetentnej jednostki do rozwiązania tych problemów.

- Służby takie jak Straż Pożarna lub Straż Miejska nie są do tego typu akcji przygotowane. Dotychczas interwencje w większości polegały na fizycznym zlikwidowaniu owadów poprzez zagazowanie - dodaje Marek Barzyk.

Jak działa pogotowie rojowe?

Pszczelarze z pogotowia rojowego potrafią fachowo rozwiązać problemy związane z rojami. Pszczoły zabiorą do rojnic, mogą też służyć instrukcją w przypadku inwazji innych owadów (os czy szerszeni) co do sposobu ich przesiedlenia lub, w razie bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, odpowiedniego sposobu likwidacji.

W pogotowiu rojowym będzie też można zasięgnąć porad w zakresie prawidłowego posadowienia pasieki i ewentualnego sposobu zabezpieczenia przed przypadkowym pożądleniem.

Zgłoszenia przypadków wymagających interwencji przyjmuje koordynator pogotowia rojowego pod numerem telefonu 732 997 994. Numer będzie aktywny w okresie występowania rojów pszczelich, do 15 lipca.

Zgłaszając telefonicznie przypadek, wskazane jest zrobienie zdjęcia roju, pokazujące jego usytuowanie i warunki do przeprowadzenia interwencji.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto