Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czarnorzekach w sąsiedztwie rezerwatu Prządki wytyczane są bezpieczne trasy do wspinaczki skałkowej [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Skałki w Czarnorzekach przyciągają coraz więcej amatorów wspinaczki. Z myślą o nich powstają bezpieczne trasy, uzbrojone w punkty asekuracyjne.

Prace związane z montażem ringów na wyznaczonych skałkach prowadzi Jacek Trzemżalski, zawodowy ekiper, zajmujący się ubezpieczaniem dróg wspinaczkowych również poza Polską, m.in. we Włoszech. Jest też autorem przewodnika wspinaczkowego na obszar Podkarpacia. Od kilku już dni pracuje na skałkach w Czarnorzekach.

- To naprawdę świetny teren, o urozmaiconej rzeźbie w różnych stopniach trudności, łatwo dostępny, doskonale nadaje się do uprawiania wspinaczki – mówi. – Sama grupa „Strzelnicy” oferuje łącznie około 110 dróg na 8 skałkach, zaś najwyższa z nich, "Wielbłąd", ma 15 metrów wysokości.

Wspinaczka w samym rezerwacie "Prządki" i w obrębie pomnika przyrody "Sokolec" jest niedozwolona. Ale sąsiadujący z nimi teren jest wyjątkowo atrakcyjny dla skałołazów. Wykorzystują do tego ostańce piaskowcowe poza rezerwatem, poczynając od "Krowiej Turni" przy Zamku Kamieniec, poprzez "Smoczy Grzbiet", "Strzelnicę" z tzw. grupą "Wielbłąda i Aligatora" aż po "Sokoli Grzbiet". Te nazwy nadali sami wspinający.

Tereny te to obszar Nadleśnictwa Kołaczyce a terytorialnie należą do gminy Korczyna. Nadleśnictwo i gmina podpisały porozumienie w sprawie wytyczenia i uzbrojenia w stałe punkty asekuracyjne dróg wspinaczkowych w grupach skalnych "Sokoli Grzbiet", "Strzelnica" i "Przełom Marcinka", położonych w leśnictwie Odrzykoń.

- Prowadzone obecnie prace polegają na oznakowaniu tras tablicami, instalację niezbędnego osprzętu w postaci ringów oraz utrzymanie dróg wspinaczkowych w ramach trwałości projektu – informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

To wspólne działania gminy Korczyna i stowarzyszenia Skalna Hrana w Preszowie na Słowacji.

- To już kolejne przedsięwzięcie o charakterze sportowo- turystycznym realizowane w partnerstwie z Nadleśnictwem Kołaczyce - mówi Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie, koordynujący całość projektu. - Istniejące w tutejszych lasach trasy narciarskie od kilku już lat służą amatorom biegów, trenują tu również sportowcy wyczynowi. Koncepcja wytyczenia dróg wspinaczkowych to element wspólnego projektu polsko-słowackiego w zakresie rozbudowy potencjału turystycznego pogranicza w drodze wzbogacenia przestrzeni turystycznej o nową formę aktywności.

Do wymiany przewidziano ponad 300 ringów (ich wytrzymałość obliczona jest na 3,5 tony) na kilkudziesięciu drogach wspinaczkowych.

Prace potrwają jeszcze kilka tygodni, a w sezonie letnim wspinacze mogą liczyć na bezpieczne przejścia najtrudniejszych dróg. Planowane są tu międzynarodowe mityngi wspinaczkowe.

Prace monitoruje Nadleśnictwo Kołaczyce, dla którego w poprzednich latach problemem była dzika wspinaczka w rezerwacie „Prządki”. Tam jednak skałołazi nie mogą już liczyć na wyrozumiałość.

- Na chronionych prawem skałkach rezerwatu w przeszłości były montowane nielegalnie setki ringów i spitów, które zostały usunięte naszym kosztem prawie 20 lat temu – przypomina Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce. - Po przekazaniu do użytku nowych dróg wspinaczkowych poza "Prządkami" nie będziemy już tolerować wspinania się w rezerwacie, gdzie skały są pod ochroną.

Były już notowane przez Służbę Leśną przypadki naruszania tego zakazu, a sprawcy przekazani policji. Za naruszenie zakazów obowiązujących w rezerwacie grozi mandat do 500 złotych.


ZOBACZ TEŻ: 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto