Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy w Krośnie mają swoją „Przystań”. Klub w Rynku to miejsce spotkań i integracji. Prowadzi go Muzeum Rzemiosła [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Przy Muzeum Rzemiosła powstał klub „Przystań w Krośnie”, skupiający osoby z Ukrainy, przebywające w mieście. Spotykają się regularnie, wspierają i poznają Krosno.

Co zainspirowało muzealników do stworzenia takiego miejsca?

Muzeum Rzemiosła w Krośnie prowadziło wcześniej zapisy na naukę języka polskiego prowadzoną przez Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie. Powstały cztery grupy dla dorosłych i jedna dla młodzieży.

- Na listach rezerwowych wciąż czekało jednak wiele osób chętnych do uczenia się języka polskiego. Za sprawą pani Katarzyny, Ukrainki z Energodaru, powstał pomysł aby Ci którzy wciąż oczekują na miejsce na naukę polskiego mogli spotykać się w neutralnym miejscu, wspierać wzajemnie, poznawać Krosno i krośnian a przez to szlifować język polski – opowiada Magdalena Czelna-Mikosz z krośnieńskiego Muzeum Rzemiosła.

Jak zaznacza Katarzyna, w Polsce czują się akceptowani i bezpieczni.

– To dla nas ważne, że nie jesteśmy traktowani jak obcy. Mu też chcemy poznawać ludzi, kulturę i tradycje miejsca, w którym się znajdujemy – mówi.

Muzeum zapewniło lokal – na parterze kamienicy przy Rynku 5, skąd niedawno wyprowadził się do nowej siedziby Punkt Informacji Turystyczno-Kulturalnej. Edukatorzy muzealni podjęły się prowadzenia zajęć.

- Klub działa w swobodnej atmosferze, przy kawie i herbacie, a tematy spotkań planowane są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania uchodźców – dodaje Madgalena Czelna-Mikosz.

Muzealnicy oprowadzili klubowiczów po mieście, zwiedzili m.in. Wieżę Farną – zabytek, który jest wizytówką Krosna. Jedne z zajęć dotyczyły historii miasta i jego symboli. Z kolei na spotkaniu w miniony weekend tematem wiodącym były polskie i ukraińskie zwyczaje wielkanocne.

Na kolejnych spotkaniach zaplanowano warsztaty z lokalnym artystą, spotkanie z doradcą zawodowym czy zwiedzanie instytucji kultury. Terminy spotkań klubu ustalane są na bieżąco. Na każdych zajęciach uczestnicy poznają nowe polskie słowa, próbują czytać i rozmawiać po polsku.

Wsparcie dla klubu stanowią mieszkanki Energodaru, To grupa, która już w pierwszych dniach wojny na Ukrainie zdołała wyjechać z obwodu zaporoskiego i schronienie znalazła w Krośnie, w internacie przy ul. Czajkowskiego.

- Członkinie tamtejszego Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza dość dobrze mówią po polsku – dodaje Magdalena Czelna-Mikosz.

Osoby, które chciałyby dołączyć do klubu, mogą uzyskać informacje kontaktując się z Działem Edukacji, Promocji, Organizacji Wystaw i Wydarzeń Muzeum Rzemiosła w Krośnie: 508 390 031.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto