Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Krosna przed nowym rokiem szkolnym. Czego się boją, czego oczekują? Urząd Miasta zna wyniki ankiety

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
pixabay.com
Przygotowanie szkół i placówek oświatowych do nowego roku szkolnego było tematem konferencji prasowej, którą dziś (30 sierpnia) zorganizował urząd miasta Krosna. Wiceprezydent Bronisław Baran mówił m.in. o wynikach ankiety dotyczącej samopoczucia uczniów po pandemii.

Zgodnie z wytycznymi ministra edukacji każda szkoła ma opracować na ten rok szkolny program działań wychowawczo-terapeutycznych, poprzedzony specjalną diagnozą obrazującą stan psychiczny uczniów po pandemii.

- Pod koniec ub. roku szkolnego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krośnie została poproszona o diagnozę stanu wychowawczego w każdej szkole krośnieńskiej i na tej podstawie opracowania ogólnej diagnozy dla miasta - mówi wiceprezydent Krosna Bronisław Baran.

Jednym z narzędzi była ankieta „Dobrostan i potrzeby” Stan psychiczny uczniów krośnieńskich szkół po powrocie do nauki stacjonarnej”.

- Płyną z niej fantastyczne wnioski, które są dla nas wskazaniem kierunków do działań, nie tylko dla dyrekcji szkół, ale także dla nas, jako władz miasta i dla samorządu - mówi wiceprezydent Baran.

Dziś (30 sierpnia) informacje zostały przekazane dyrektorom wszystkich szkół w Krośnie. Każda placówka otrzymała swoją diagnozę. Władze miasta tłumaczą, że będzie to kluczowy dokument, analizowany z udziałem rodziców, psychologów, pedagogów.

Ponad 2 800 wypełnionych ankiet

- Dla nas to bardzo dobry materiał do prognozowania i planowania pracy z dziećmi i młodzieżą, zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i średniej - dodaje wiceprezydent Baran. Jak podkreśla – grupa tych, którzy wypełnili ankietę, była na tyle duża, że można ich opinie uznać za reprezentatywne dla uczniowskiego środowiska. Ze szkół ponadpodstawowych w Krośnie w ankiecie wzięło udział prawie 1600 uczniów, ze szkół podstawowych – ponad 1200.

- To, co mnie osobiście cieszy, to fakt, że uczniowie z podstawówek, sami siebie oceniając, określili swój stan psychiczny jako co najmniej dobry - mówi wiceprezydent.

Jakie były ich największe obawy? Dotyczyły powrotu do szkoły po pandemii. Ponad 80 procent uznało go za bardzo stresujący. Bali się kartkówek, sprawdzianów, odpytywania, nastawienia nauczycieli.

Czego oczekiwali? - To jest dla nas kluczowe - podkreśla wiceprezydent Baran. I wylicza, że uczniowie chcą jak najwięcej wyjść poza szkołę, wycieczek, zrozumienia i wsparcia ze strony nauczycieli, ciekawych zajęć i większej liczby zajęć z zakresu aktywności fizycznej.

Nowy rok szkoły w krośnieńskich szkołach rozpocznie 3617 uczniów w szkołach podstawowych i 6320 w szkołach ponadpodstawowych. Jak zapewniły władze miasta – w szkołach w Krośnie nie brakuje nauczycieli – problemy kadrowe rozwiązano dzięki godzinom nadliczbowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto