Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tymi ścieżkami wokół zdroju spacerowała hrabina Załuska

Redakcja
- Wszystkie ścieżki mają swój początek nieopodal placu Dietla - mówi Sławomir Oziomek, który w uzdrowisku prowadzi razem z żoną biuro turystyczne Omnibus
- Wszystkie ścieżki mają swój początek nieopodal placu Dietla - mówi Sławomir Oziomek, który w uzdrowisku prowadzi razem z żoną biuro turystyczne Omnibus Tomasz Jefimow
Powstaje mapa turystyczna z opisem wszystkich ścieżek, którymi można spacerować wokół uzdrowiska. Najdłuższy, biało-czerwony, szlak ma 9 km.

Pieszewędrówki po okolicymogą być dużą atrakcją turystyczną najstarszego podkarpackiego uzdrowiska. Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyjeżdżając tutaj, może spacerować, okrążając Iwonicz ścieżkami przez lasy, doliny i łąki. Może dlatego, że do tej pory trasy te były słabo rozpropagowane, a może dlatego, że były nie najlepiej oznaczone - i to odstraszało turystów i kuracjuszy, którzy bali się zabłądzić.

- Brakowało aktualnejmapy - przyznaje iwoniczanin Adam Nycz, który wspólnie ze Sławomirem Oziomkiem, mieszkańcem uzdrowiska, podjął się oznaczenia na nowo szlaków turystycznych wokół Iwonicza-Zdroju. - Ale takamapa będzie, jest już w drukarni - zapewnia.

Prace nad wydawnictwem rozpoczęły się wiosną. Mapy rysował dr Wojciech Krukar, geograf i przewodnik, autor i redaktor map turystyczno-nazewniczych, który od lat zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnego nazewnictwa terenowego Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

- Przeszedłem z GPS wszystkie szlaki - mówi Adam Nycz. - Zapis z urządzenia trafił na mapy.

Trasy, po których chodzili, są historyczne. Część ścieżek zaprojektowała jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku hrabina Amelia Załuska, współzałożycielka (wraz zmężem Karolem) uzdrowiska.

W trakcie prac nad opracowaniem map okazało się, że trasy trzeba będzie oznaczyć nanowo. To,co autorzy map zastali w terenie, nie zgadzało się ze starym opisem. Tak było na przykład ze szlakiem spacerowym, który prowadzi do Bełkotki przez górę Przedziwną.

-Na Przedziwnej kończył się jeden kolor i zaczynał nowy, to dezorientowało turystów - mówi Nycz. - Ze Sławkiem Oziomkiem wyprostowaliśmy to wszystko.

Na niektórych trasach zmieniły się oznaczenia. Tak było na przykład z tą, która prowadziła do zabytkowego kościółka w Klimkówce. - Tam łączą się trasy „iwonicka” i „rymanowska” - tłumaczy Adam Nycz. -Teraz jeśli już ktoś wejdzie na szlak biało-żółty, to będzie kontynuował wycieczkę tym kolorem.

Pieniądze, za które Adam Nycz i Sławomir Oziomek kupili farby i taśmy klejące, dał urząd gminy. Niektóre oznaczenia zasponsorował sam Oziomek.

Od kwietnia we dwójkę chodzą po iwonickich lasach i znaczą szlaki. - Ludzie się trochę niecierpliwią, że strzałki nie są odmalowane, ale jeszcze nie skończyliśmy pracy, każdy z nas poświęca swój wolny czas - tłumaczy Nycz.

Wydany przez gminę i centrum informacji turystycznej folder zachęca do spaceru zielonym szlakiem, który łączy dwa uzdrowiska - Iwonicz i Rymanów. Sześciokilometrowa trasa wiedzie przez urokliwe dolinki oraz wolne od zarośli łąki, zwane beskidzkimi połoninami.

Spacer zaczyna się na placu Dietla i wiedzie wzdłuż potoku Iwonka do amfiteatru, i dalej przez las, Stefanową Dolinę, na górę Przymiarki, skąd rozpościera się rozległa panorama. Przy dobrych warunkach na horyzoncie można dostrzec Tatry Wysokie. Dalej ścieżka schodzi w dolinkę, prowadzi wzdłuż lasu i wychodzi na polanę. Przy kapliczce można odpocząć na ławeczce i napić się źródlanej wody. Stąd widać już Rymanów-Zdrój. Dotarcie do celu zajmuje około 2,5 godziny.
__________________________________________________________________________________________________________________
Czytaj także: Multimedialna ekspozycja hitem skansenu naftowego w Bóbrce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto