Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Krośnie przygotowane na przyjęcie uczniów. Otwarte zostaną wszystkie podstawówki

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Do Szkoły Podstawowej nr 14 ma wrócić w poniedziałek 63 uczniów klas I-III
Do Szkoły Podstawowej nr 14 ma wrócić w poniedziałek 63 uczniów klas I-III Ewa Gorczyca
Od 25 maja w krośnieńskich szkołach podstawowych rozpoczynają się zajęcia dla najmłodszych klas. Do każdej ze szkół zgłosili się chętni.

25 maja w szkołach zaczynają się zajęcia dla uczniów klas I-III. To zajęcia o charakterze opiekuńczo-wychowawczym, ale nie tylko. – Będą także elementy dydaktyki – podkreśla Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.

Urząd miasta i dyrektorzy szkół zrobili wcześniej rozeznanie, ilu rodziców jest zainteresowanych posłaniem dziecka do szkoły. Wstępnie taki zamiar zgłosiło 367 rodziców, jednak część, wprawdzie niewielka, ale zrezygnowała po zapoznaniu się ze szczegółami.

- Ostatecznie do szkół podstawowych w Krośnie przyjdzie w poniedziałek 357 dzieci – informował w piątek, 22 maja, wiceprezydent Baran. – To 27 procent ogólnej liczby uczniów w klasach do I do III.

Nie ma w Krośnie podstawówki, do której nie byłoby chętnych. Do każdej wpłynęły deklaracje od rodziców zainteresowanych tym, by dzieci mogły brać udział w zajęciach. Najwięcej – do SP nr 8 (80) i SP nr 14 (63). Ponad 50 dzieci wróci do SP nr 15. Wiceprezydent Baran podkreśla, że – podobnie jak wcześniej w przypadku otwierania żłobków czy przedszkoli – działania samorządu są podejmowanie nie tylko z myślą uczniach.

– Chodzi też o rodziców, którym chcemy umożliwić powrót do pracy. Tym się nadrzędnie kierujemy, choć otwarcie szkół oznacza naprawdę duże koszty, związane ze spełnieniem wymogów reżimu sanitarnego.

Wiceprezydent Baran zaznacza, że w ramach zajęć w szkole dzieci będą się także uczyć. – Ministerstwo tego nie eksponowało, mowa była o opiece i wychowaniu. A jednak w wytycznych minister narzucił elementy dydaktyki. To stawia bardzo duże wyzwanie przed nauczycielami i dyrektorami. Muszą opracować specjalne harmonogramy realizacji zajęć. Dlatego, że część uczniów będzie w szkole, ale jeszcze więcej będzie w domach i trzeba nadal realizować podstawy programowe poprzez zdalne nauczanie. Wszystko musi być pogodzone - tłumaczy.

Do tego dochodzi reżim sanitarny. Jedna sala lekcyjna, maksymalnie 12-osobowe grupy, które powinny mieć tego samego nauczyciela czy wychowawcę. Uczniowie nie mogą też „wymieniać” się w ramach danej grupy. Trzeba zaplanować zajęcia każdej z tych grup, np. kiedy może wyjść na szkolne podwórko czy skorzystać z sali gimnastycznej.

W Krośnie dyrektorzy podjęli się takiego zorganizowania pracy, by nauczyciel, który prowadzi zajęcia dydaktycznie stacjonarne z najmłodszymi klasami w szkołach, równocześnie prowadził zajęcia online, przed kamerą, w których mogliby brać udział ci uczniowie, którzy zostali w domu. Tak będzie w SP nr 7, 8, 10, 14 i 12.

W szkołach działać będą świetlice. Jest 206 chętnych. W zależności od szkoły i zapotrzebowania – będą otwarte od godz. 6.30 do 16.30. Działać też będą stołówki.


ZOBACZ TEŻ: Rektor UR: Zależy nam na Szpitalu Uniwersyteckim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto