Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świetne miejsce na spacer blisko Krosna. Trasa „Przy Zamku Kamieniec” przeszła metamorfozę [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Nadleśnictwo Kołaczyce
Zwiedzanie zamku Kamieniec w Odrzykoniu to okazja, by przejść się liczącą 1,5 km ścieżką, która pozwala w pełni docenić walory zamkowego wzgórza. Trasa została właśnie gruntownie odnowiona.

Trasa „Przy Zamku Kamieniec” prowadzi od zamku w dolinę potoku Bierska. Postała ponad 20 lat temu, jako ścieżka edukacyjna z inicjatywy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych.

W tym roku przeszła gruntowny remont. Został także skorygowany jej przebieg tak, by wyeliminować kolizję z prywatnymi gruntami. Nadleśnictwo Kołaczyce, na terenie którego znajduje się trasa, zainwestowało w jej metamorfozę 24 tysiące złotych.

- Wymieniliśmy mostki nad strumieniami, założyliśmy nowe barierki, stelaże oraz tablice dydaktyczne, ale co najważniejsze, wykonaliśmy również nowe ogrodzenie cmentarza cholerycznego i deszczochron, który pozwoli odpocząć w trakcie wędrówki

– wylicza Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce.

Długość trasy wynosi 1,5 km. To pętla, która swój początek i koniec ma przy Zamku Kamieniec. Można ją pokonać w ciągu godziny. Świetnie sprawdzi się podczas rodzinnego spaceru. Różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem ścieżki sięga 110 m.

Trasę tak opisuje Edward Marszałek, rzecznik regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Ścieżka zaczyna się pod ruinami Zamku Kamieniec i pozwala poznać wartości przyrodnicze i historyczne terenu wraz z walorami widokowymi kamienieckiego wzgórza. U wylotu wąwozu mija dwie potężne skałki tworzące naturalną bramę.

To miejsce szczególnie upodobali sobie wspinacze. Dlatego ich widok na skałkach nie należy do rzadkości.

Następnie trasa wije się pośród drzewostanu jodłowo-sosnowego i do przystanku umieszczonego w rejonie dawnego kamieniołomu, pomiędzy niewielkimi wychodniami piaskowca ciężkowickiego. Stąd dochodzi do zbiorowej mogiły mieszkańców Odrzykonia, Czarnorzek i Korczyny, zmarłych podczas kilku epidemii cholery XIX wieku. Wokół cholerycznego cmentarza rośnie sześć ponad 100-letnich daglezji, uznanych w 1998 roku za pomnik przyrody.

Następnie trasa wspina się na strome wzgórze i poprzez miejsce zwane „Harcerską Polaną” dochodzi do granicy lasu. Dalej prowadzi w dolinę Potoku Zamkowego, a następnie znowu wspina na strome zbocze kierując z powrotem w stronę Kamieńca.


ZOBACZ TEŻ: Jak Jezioro Solińskie przywrócić turystom? Rozmowa z Danielem Wojtasem, twórcą Krainy Wilka, Ekomariny w Polańczyku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto