Stuletnia kamienica na starówce w Krośnie do przebudowy. Będzie nową siedzibą Muzeum Rzemiosła [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Miasto przekazało Muzeum Rzemiosła zabytkową kamienicę u zbiegu ul. Blich i Słowackiego. Po przebudowie powstanie tu nowoczesna przestrzeń wystawiennicza.

Muzeum Rzemiosła to placówka miejska. Mieści się przy ul. Piłsudskiego, w dawnej fabryce zegarów wieżowych, która funkcjonowała od początku XX-wieku do II wojny światowej. Dyrekcja poprosiła władze miasta o pomoc w pozyskaniu nowej siedziby.

- Nasz budynek nie jest duży, brakuje miejsca na ekspozycje. Dlatego sporo eksponatów musimy trzymać w magazynach. Chciałabym muzeum zmodernizować, dostosować do potrzeb współczesnego odbiorcy i standardów współczesnego muzealnictwa - tłumaczy Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Radni wyrazili zgodę na to, by muzeum przejęło narożną kamienicę przy ul. Blich 1. To jeden z bardziej reprezentacyjnych budynków Starówki. Liczy sobie ponad sto lat. Ma dwie kondygnacje, poddasze i piwnice, które można zagospodarować. Lokale są obecnie wynajmowane. Mieści się tu m.in. biuro podróży i Punkt Informacji Turystycznej.

Muzeum Rzemiosła planuje zagospodarować całą powierzchnię budynku – 780 metrów kwadratowych. Już ogłosiło przetarg na projekt architektoniczno-budowlany remontu całego obiektu i adaptacji przestrzeni budynku na cele Muzeum Rzemiosła.

- Pracujemy nad koncepcją aranżacji przestrzeni. Na pewno powstanie ekspozycja poświęcona genialnemu wynalazcy związanemu z Krosnem, Janowi Szczepanikowi. Myślimy o przeznaczeniu na nią piwnic kamienicy. Na kolejnych kondygnacjach chcemy urządzić sale wystawiennicze a na poddaszu biura i administrację muzeum - opowiada Marta Rymar.

Muzeum do 17 marca czeka na oferty od wykonawców projektu architektoniczno-budowlanego. Planuje, że będzie on gotowy, wraz z prawomocnymi pozwoleniami na budowę, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Przedsięwzięcie jest kosztowne. Wstępny kosztorys prac budowlanych opiewa na ponad 4 mln zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze drugie tyle na aranżację i wyposażenie wnętrz.

- Dlatego chcemy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne na przeprowadzenie tych prac, zarówno budowlanych jak aranżacyjnych. Mamy na uwadze kilka projektów unijnych, z których chcemy skorzystać. Projekt i zezwolenia, które na jego podstawie uzyskamy, to pierwszy krok, który pozwoli nam aplikować o fundusze na realizację naszych zamierzeń - mówi Marta Rymar.

W optymistycznych założeniach muzeum w nowej odsłonie mogłoby zafunkcjonować w 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie