Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa inwestycyjna przy lotnisku w Krośnie powoli się zapełnia. Miasto przygotowuje nowe tereny

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Władze miasta chcą  by tereny inwestycyjne w strefie Krosno II były w pełni gotowe w 2026-2027 roku
Władze miasta chcą by tereny inwestycyjne w strefie Krosno II były w pełni gotowe w 2026-2027 roku UM Krosno
Przedsiębiorcy zajęli już 42 hektary w Strefie Inwestycyjnej „Krosno-Lotnisko”. To oznacza jej zapełnienie w 84 procentach.

- W mijającym, trudnym i niepewnym dla przedsiębiorców roku, grunty nabyły dwie spółki, Pelmet i AW Logistyka - mówi Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna.

Ta pierwsza zajmuje się produkcją obudów i rozdzielnic elektrycznych oraz elementów metalowych dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Druga to centrum logistyczno-dystrybucyjne branży motoryzacyjnej.

Budowę hal zakończyły dwie firmy, które wcześniej nabyły grunty w strefie – Entre, Tarpom oraz Max-Stone. W trakcie realizacji jest pięć kolejnych obiektów. Łącznie firmy, które ulokowały się w strefie inwestycyjnej przy krośnieńskim lotnisku, zatrudniły blisko 570 osób.

- W planach na niedaleką przyszłość jest powiększenie strefy o około 18 hektarów. Trwają prace planistyczne w tym zakresie. Przedsięwzięcie zostało uwzględnione w projekcie nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krosna - mówi Tomasz Soliński.

Władze Krosna mają też dalekosiężne plany dotyczące nowych terenów, które chcą zaproponować inwestorom i przedsiębiorcom. To obszar, o który dwa lata temu powiększyło się Krosno, zlokalizowany przy drodze krajowej nr 19 oraz w pobliżu planowanej drogi ekspresowej S19. Ma nosić nazwę Strefa Inwestycyjna Krosno II.

Tereny przeznaczone dla inwestorów mają powierzchnię około 100 hektarów.

Prace dotyczące opracowania dokumentów planistycznych – czyli Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – są już mocno zaawansowane.

- Nowe miejsca pracy, które powstaną w tej strefie, będą służyć nie tylko mieszkańcom Krosna, ale też ościennych gmin i powiatów - zaznaczał wiceprezydent Tomasz Soliński podczas podpisania umowy na drugi etap budowy łącznika do S19, prowadzącego przez tereny, gdzie zlokalizowana ma być strefa.

To właśnie to połączenie komunikacyjne, ma być atutem nowej strefy.

- Na budowę infrastruktury drogowej pozyskano łącznie 60 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Rozpoczęła się realizacja prac w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Trwają też prace związane z projektowaniem sieci elektroenergetycznej wysokiego i średniego napięcia. Rozpoczął się też pierwszy etap budowy infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, realizowany przez Krośnieński Holding Komunalny - wylicza wiceprezydent Soliński.

Uzbrojenie terenu (infrastruktura podziemna, kanalizacja deszczowa, doprowadzenie zasilania energetycznego, budowa dróg wewnętrznych) pochłonie ogromne pieniądze. Miasto liczy, że uda się pozyskać na to dofinansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto