Rynek w Dukli przejdzie rewitalizację. Turystyczną atrakcją będą wyremontowane podziemia [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Gmina Dukla otrzymała dofinansowanie, które pozwoli na rewitalizację głównego placu miasteczka i stworzenie turystycznej atrakcji. Projekt zakłada przebudowę płyty rynku oraz remont znajdujących się pod nim piwnic, które mają być udostępnione do zwiedzania.

Dotacja na te inwestycje pochodzi z Rządowego Programu Funduszu Inwestycji Lokalnych, z puli przeznaczonej dla gmin górskich. Dukla dostanie wsparcie w wysokości prawie 3,2 mln zł. Za te pieniądze samorząd chce poprawić infrastrukturę turystyczną.

Przebudowana zostanie płyta rynku i otaczające je uliczki. Zaplanowano wymianę kostki brukowej i zniszczonych płyt w środku placu oraz oświetlenia. Istniejące lampy uliczne zostaną zastąpione stylizowanymi latarniami, nawiązującymi do historycznego charakteru dukielskiego rynku.

Modernizacja obejmie też przebieg ciągów komunikacyjnych (jezdnych i pieszych). Wydzielone zostaną miejsca postojowe.

Nie zabraknie zieleni: wypięknienie skwer wzdłuż pierzei zachodniej a dodatkowo założone zostaną nowe zieleńce. Zmodernizowana zostanie również infrastruktura techniczna znajdująca się pod płytą rynku.

Dukielski Rynek ma historyczny charakter. Powstał podczas lokacji miasta, w latach 1380-1402. Tu skupiał się handel nie tylko lokalny – przez miasteczko w dawnych wiekach wiodły ważne szlaki handlowe. Pod centralnym placem zachowało się sześć piwnic o kamiennej konstrukcji, w formie sklepionych komór. Część z nich (wzdłuż pierzei zachodniej rynku) władze gminy chcą wyremontować i zbudować do nich zejścia z płyty rynku by w przyszłości udostępnić podziemia zwiedzającym.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 3,9 mln zł. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

- Plan rewitalizacji nie obejmuje znajdującego się na rynku ratusza. Budynek jest własnością rodziny Tarnowskich, ostatnich właścicieli miasta, który odzyskali go w 2006 roku - tłumaczy Krystyna Boczar-Różewicz z urzędu miasta w Dukli.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

- Wiele jednak będzie zależało od poprzedzających prace badań archeologicznych - dodaje Krystyna Boczar-Różewicz.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Gransicki

Ba! Chyba to trochę niesprawiedliwe określenie, bo w przypadku Dukli na rynku pojawia się sporo nowej zieleni, a pokrycie będzie urozmaicone, choć stonowane - sami zobaczycie. Inna sprawa widomości o charakterze piwnic rynkowych są nieco nietrafione. Badając ze Studentami dawnego PWSZ w Krośnie historię dukielskiego rynku zwiedziliśmy kilkanaście piwnic przyrynkowych pod kamienicami. Sześć komór przedprożowych w pierzei zachodniej wychodzi poza lico kamienic i właśnie dlatego, że nie stanowią własności prywatnej można je było zaadaptować i w przyszłości będzie można je zwiedzać. Będą pełniły rolę galerii wystaw tematycznych. Pod samą płyta rynku, piwnic nie spotkaliśmy i tu właśnie gasną legendy o tajemniczych korytarzach i komorach pełnych starego wina. A szkoda ale... Badania georadarowe i odwierty prowadzone w obrębie placu nie są jednak całkowicie miarodajne i być może moje podejrzenia, że piwnice przedprożowe mogą występować również w pierzei wschodniej kiedyś przysporzą nowych podziemnych atrakcji. Przekonamy się w czasie robót modernizacyjnych. Z poważaniem i ukłonami dla Redakcji i Czytelników dr inż. arch. Marek Gransicki

G
Gość

Rewitalizacja rynku w Polsce, równa się z betonowanie.

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie