Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza nowa edycja Budżetu Obywatelskiego Krosna. Czas na zgłaszanie projektów. Do podziału są 2 miliony złotych

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
W ramach Budżetu Obywatelskiego Krosna do dyspozycji mieszkańców podobnie jak w roku ubiegłym są 2 mln zł. Magistrat czeka na propozycje wykorzystania tych pieniędzy do 11 września.

Chodzi o pomysły zadań, które będą realizowane w przyszłym roku. W Krośnie budżet obywatelski działa w taki sposób, że umożliwia zarówno realizację pomysłów służących całemu miastu, jak i bardziej „lokalnych”.

Jak podzielono budżet obywatelski?

Każda z 12 dzielnic ma przydzieloną konkretną pulę pieniędzy, w zależności od jej wielkości i liczby mieszkańców. Największe kwoty przypadły Suchodołowi (128 tys. złotych) i Białobrzegom (120 tys. złotych). Najmniejszymi muszą się zadowolić mieszkańcy os. Grota-Roweckiego (41 tys. zł), Tysiąclecia (45 tys. zł) oraz Śródmieścia (47 tys. zł). W sumie dla dzielnic jest milion złotych, drugi milion jest na projekty ogólnomiejskie.

- Wspólnie będziemy decydować na co przeznaczyć te pieniądze. Czekamy na zgłoszenia propozycji zadań od mieszkańców z poszczególnych dzielnic aby ostatecznie wytypować te, które będą zrealizowane w przyszłym roku - mówi Joanna Sowa, rzeczniczka magistratu.

Pandemia a budżet obywatelski

Obecnie trwa realizacja zadań z budżetu obywatelskiego 2020 roku. Do tej pory doposażone zostały jednostki OSP w Polance i Turaszówce. Wykonany został skwerek dla dzieci w wieku przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 5. Realizowane są nowe nasadzenia roślin w obrębie strefy aktywności na osiedlu Markiewicza oraz zajęcia dla seniorów na osiedlu Tysiąclecia. Przygotowana została dokumentacja projektowa pod modernizację infrastruktury sportowej przy Miejskim Zespole Szkół nr 2 oraz zaplecza dla świetlicy w DDL Puchatek.

W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w kraju, która przekłada się na kryzys gospodarczy, realizacja niektórych działań z tegorocznego budżetu obywatelskiego została rozłożona na etapy lub jest przesunięta w czasie – tłumaczy Joanna Sowa.

Ale urzędnicy zapewniają, że wszystkie zadania wybrane w drodze konsultacji społecznych, w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego na będą realizowane.

- Czekamy na poprawę sytuacji ekonomicznej w kraju. Te projekty, których nie uda nam się zrealizować w bieżącym roku, będą realizowane w kolejnych latach” - zapewnia Marcin Połomski, skarbnik miasta.

Jak składać wnioski?

Wniosek do nowego budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec: przez internet, albo tradycyjnie, przynosząc wypełniony formularz do urzędu. Pomysł musi być szczegółowo opisany, trzeba też oszacować koszty. Miasto musi być też właścicielem terenu, na którym ma być realizowana inwestycja.

Wszelkie informacje można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej krosno.budzet-obywatelski.org


ZOBACZ TEŻ: Otwarcie stacji PKP Rzeszów Główny po remoncie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto