Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Prawa Kobiet" przegrały z "Dywizjonem 303". Mieszkańcy Krosna wybrali nazwę dla nowej ulicy [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Po raz pierwszy krośnianie mieli możliwość wybierania nazwy dla ulicy w mieście. Chodziło o ulicę na terenie, o który powiększyło się Krosno w tym roku. W głosowaniu wygrała nazwa "Dywizjonu 303". Jak wypadły inne propozycje? Zobaczcie w galerii slajdów.

Za nazwą "Dywizjonu 303" opowiedziała się ponad jedna trzecia głosujących mieszańców Krosna. Tylko o 60 głosów mniej uzyskała propozycja "ul. Praw Kobiet". Pozostałe propozycje (w sumie było ich 7) dostały łącznie jedną czwartą głosów.

Ankieta wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców, wzięło w niej udział 1005 osób. Poprzedził ją etap zgłaszania propozycji. Pomysłów na nazwę dla nowej ulicy krośnianie – za pośrednictwem specjalnej platformy konsultacji społecznych – zgłosili 225.

- Były to m.in. zgłoszenia pochodzące od nazw geograficznych, nawiązujące do współpracy gmin przy zmianie granic, propozycje patronów – zarówno postaci historycznych, jak i bohaterów popkultury - informuje Joanna Niepokój z urzędu miasta.

Propozycje zostały przedstawione Komisji ds. Nadawania i Zmiany Nazw. Komisja wybrała sześć propozycji, które jej zdaniem były najbardziej trafne, oddawały charakter tego terenu i były zgodne z wytycznymi. Zarekomendowała też do dalszego etapu nazwę „Praw Kobiet” – jako postulat, który uzyskał najwyższe poparcie społeczne. Pod petycją w tej sprawie zebrano ponad tysiąc podpisów.

Przez dwa tygodnie marca krośnianie mogli wypełniać w internecie ankietę, głosując na jedną z siedmiu propozycji.

- Podjęliśmy niestandardową, pierwszą tego typu inicjatywę, w której proces nadawania nazwy dla ulicy w Krośnie został poprzedzony szerokim zaproszeniem do wyrażenia opinii przez mieszkańców. Dzięki licznym zgłoszeniom, powstał katalog ciekawych propozycji, z którego z pewnością będzie można korzystać w przyszłości, przy nadawaniu nazw dla innych nowych ulic i obiektów infrastruktury miejskiej - mówi Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna.

Jak dodaje, władze miasta chcą częściej korzystać z podobnych form aktywizacji mieszkańców.

- Zamierzamy zwiększać częstotliwość konsultacji z mieszkańcami oraz innych nieformalnych inicjatyw zwiększających udział mieszkańców w życiu naszego miasta i współzarządzaniu nim. Będzie to dotyczyło m.in. opracowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla nowego terenu - deklaruje wiceprezydent.

Zwycięska propozycja zostanie uwzględniona we wniosku o nadanie nazwy ulicy. Tym samym rozpocznie się formalna procedura.

Cześć krośnian zwraca jednak uwagę, że nazwa "Dywizjonu 303" funkcjonuje już w strukturze układu komunikacyjnego miasta. Nosi ją rondo w całkiem innej części Krosna – u zbiegu ul. Ostaszewskiego, Składowej i Żwirki i Wigury.

Ostateczną decyzję co do nadania nazwy ulicy podejmą Radni Krosna w formie uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto