Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazowe zabiegi urologiczne z użyciem laserów przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Lekarze z oddziału urologii i urologii onkologicznej szpitala w Krośnie zoperowali w piątek (1 grudnia) dwóch pacjentów z gruczolakiem prostaty. Pokazowe zabiegi, z użyciem dwóch rodzajów laserów, odbyły się w ramach Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych.

- To już kolejna edycja warsztatów o charakterze endourologicznym. Zawsze staramy się prezentować nowe metody leczenia i nowości technologiczne w tej dziedzinie medycyny - mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik oddziału urologii i urologii onkologicznej krośnieńskiego szpitala.

Tematem 9. edycji było nowoczesne leczenie gruczolaka prostaty z wykorzystaniem lasera holmowego i tulowego. Organizatorzy warsztatów otrzymali finansowe wsparcie z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

- Nasz szpital jednym z nielicznych oddziałów szpitalnych w Polsce, w którym urolodzy dysponują zarówno laserem tulowym, który posiadamy od 2018 roku, jak i holmowym, który został zakupiony w 2020 roku. Mamy więc doświadczenie, wiedzę i umiejętności, które możemy przekazać innym lekarzom - mówi dr Dariusz Sobieraj.

Zabiegi urologiczne zostały przeprowadzone w ramach webinaru. Lasery tulowy i holmowy, znajdujące się na wyposażeniu bloku operacyjnego, były zaprezentowane jako nowoczesna opcja terapeutyczna. Uczestnicy warsztatów mogli śledzić online przebieg operacji enukleacji gruczolaka prostaty, słuchając równocześnie fachowego komentarza z sali operacyjnej.

- Transmisja internetowa sprawdziła się w pandemii i nadal kontynuujemy warsztaty w tej formie. Mogą z nich korzystać, zapoznając się z nowoczesnymi metodami postępowania w operacjach laserowych, nie tylko lekarze z Podkarpacia, ale z całej Polski. Wcześniej wielokrotnie uczestniczyli w nich stacjonarnie m.in. koledzy ze Lwowa z kliniki urologii - mówi Dariusz Sobieraj.

Oba lasery, które są w posiadaniu krośnieńskich urologów, to dla operatorów narzędzia precyzyjnej pracy. Dla pacjentów ich użycie podczas zabiegu oznacza krótszą hospitalizację, mniejsze ryzyko komplikacji, szczególnie dla tych osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe.

Ogromne znaczenie dla krośnieńskich lekarzy ma też multidyscyplinarność laserów. Są wykorzystywane również przez wielu innych specjalistów, co znacznie podnosi standardy leczenia pacjentów z terenu Podkarpacia.

- Lasery prawie do zera redukują krwawienie. Nie tylko tną, ale również zaopatrują ranę, co przyśpiesza proces gojenia. Jest to działanie bezcenne dla pacjentów po zawałach, zwłaszcza tych, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe - tłumaczy Dariusz Sobieraj.

Operatorami pokazowych zabiegów byli Dariusz Sobieraj i Bartłomiej Sobutka, krośnieńscy specjaliści urolodzy, którzy mają już spore doświadczenie w wykorzystywaniu nowoczesnego sprzętu.

W przerwie była mowa o zaletach i wadach laserów. Drugą część warsztatów wypełniły prezentacje, prowadzone przez lekarzy Bartłomieja Sobutkę i Michała Szczęcha, na temat zastosowania w urologii nie tylko laserów, ale też robotów.

- Robotyka to przyszłość medycyny, szczególnie w chirurgii i urologii. Złożyłem wniosek w sejmiku Podkarpacia, jest szansa, że roboty trafią także do szpitali wojewódzkich w Krośnie i Przemyślu. Przygotowujemy się do tego. Mamy spełniającą wymogi salę operacyjną, kształcą się lekarze - mówi dr Dariusz Sobieraj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pokazowe zabiegi urologiczne z użyciem laserów przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto