Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie miasta reagują na wieść o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapewniają wsparcie dla uchodźców, proszą o modlitwę

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
- Przemyśl udzieli wszelkiego wsparcia osobom, które ze względu na działania wojenne będą chciały opuścić swój kraj. Jesteśmy przygotowani i przygotowujemy się jeszcze bardziej na udzielenie pomocy każdemu kto tej pomocy będzie potrzebował - zapewnia prezydent Wojciech Bakun. Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli pisze na facebooku: Święty Michale Archaniele, Książę i Wodzu zastępów anielskich, przybywaj na pomoc ludziom zagrożonym przez moce ciemności! Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa rozmawiał właśnie z merem Lwowa.

- Rozpoczął się nie mający logicznego uzasadnienia atak Rosji na Ukrainę. Tym samym Rosja wykluczyła się z grona Państw, które możemy nazywać cywilizowanymi. Hańba! - pisze na Facebooku Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Zapewnia, że miasto udzieli wszelkiego wsparcia osobom, które ze względu na działania wojenne będą chciały opuścić swój kraj.

- Jesteśmy przygotowani i przygotowujemy się jeszcze bardziej na udzielenie pomocy każdemu kto tej pomocy będzie potrzebował. Pozostajemy w kontakcie z władzami państwowymi. Powołujemy sztab decyzyjny do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuacje.

Dodaje: - Jeżeli będzie taka potrzeba, apeluję do wszystkich mieszkańców naszego miasta o włączenie się do pomocy naszym sąsiadom, współpracę ze służbami, ale nade wszystko zachowanie spokoju. Pokażmy w tej chwili jedność i współpracę, takiej jakbyśmy sami oczekiwali będąc w potrzebie!

Z kolei Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli modli się za Ukrainę.

- Boże miej w opiece Ukrainę i Naród Ukraiński. Święty Michale Archaniele, Książę i Wodzu zastępów anielskich, przybywaj na pomoc ludziom zagrożonym przez moce ciemności!

Aktualizacja godz. 9:25

Wyrażamy solidarność z Ukrainą

- Biłhorod, Kamieniec Podolski, Drohobycz – to nasze miasta partnerskie na Ukrainie, gdzie mieszkają nasi przyjaciele. Dziś o świcie Rosja Władimira Putina zaatakowała Ukrainę. Odpalono pociski manewrujące na ukraińskie miasta. Mieszkańcy Kijowa – stolicy Ukrainy przeżywają dramat, trwa ewakuacja ludności. Tam rozgrywają się sceny, jakie do tej pory znaliśmy z filmów historycznych i dokumentalnych. Nigdy nie przypuszczałem, ze Europa XXI wieku, po dramatycznych doświadczeniach ubiegłego stulecia, stanie się terenem wojny. Dziś wyrażamy solidarność z Ukrainą. Nigdzie na świecie i za żadną cenę nie powinni ginąć ludzie. Pokój jest najcenniejszą wartością demokratycznego świata

- pisze Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

- W tym wyjątkowo trudnym czasie jesteśmy z naszymi przyjaciółmi w miastach partnerskich: Lwowie, Iwano-Frankowsku, Łucku, Truskawcu oraz całym narodem ukraińskim. Rzeszów solidarny z Ukrainą! - podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Aktualizacja godz. 11:10

- Przed chwilą uczestniczyłem w spotkaniu on-line, w którym na zaproszenie mera Lwowa wzięli udział przedstawiciele wszystkich jego miast partnerskich w Polsce - informuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Jak informuje mer Lwowa, na razie sytuacja w jego mieście jest spokojna, Lwów nie został dotknięty atakami. Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim środki higieniczne, materace, generatory prądu. Rzeszów i pozostałe miasta deklarują pomoc w tej kwestii.

Aktualizacja godz. 11:30

Trwa wideokonferencja wojewody podkarpackiego Ewa Leniart z podkarpackimi samorządowcami. Tematem jest rosyjski atak na Ukrainę. O godz. 15 na przejściu granicznym w Korczowej planowana jest konferencja prasowa wojewody z udziałem przedstawicieli podkarpackich służb. Zostanie ona poświęcona sytuacji za naszą wschodnią granicą oraz działaniom podejmowanym w ostatnich tygodniach przez wojewodę.

Aktualizacja godz. 12:00

WSIiZ solidarna z Ukrainą
- Z uwagą i niepokojem śledzimy relacje medialne na temat konfliktu miedzy Rosją a Ukrainą. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studiuje i pracuje wiele osób z obywatelstwem ukraińskim, a grupa ta jest ważną częścią naszej akademickiej wspólnoty, to nasi Współpracownicy, Koledzy i Koleżanki, a niejednokrotnie także Przyjaciele - piszą dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, prezydent uczelni i rektor dr Wergiliusz Gołąbek. - Naruszenie granicy ukraińskiej przez Rosję i wejście sił rosyjskich na terytorium samozwańczych republik stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa i budzi najgorsze skojarzenia. W tej sytuacji deklarujemy ze strony Władz i całej naszej uczelnianej wspólnoty pełną solidarność z naszymi ukraińskimi Studentami oraz Pracownikami. Podzielamy Państwa obawy dotyczące utrzymania niezależności i wolności państwa ukraińskiego, rozumiemy też strach o pozostawioną w domach rodzinę. W przypadku pogorszenia się sytuacji Władze Uczelni deklarują pomoc, prosimy również pamiętać, że w strukturze WSIiZ działa Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju i każdy, kto potrzebuje wsparcia psychologicznego, może się tam zwrócić. Mimo zaistniałej sytuacji wyrażamy nadzieję w skuteczność międzynarodowych działań dyplomatycznych i wierzymy, że konflikt nie będzie eskalował.

Aktualizacja godz. 12:08

W najbliższą niedzielę (27 lutego) przeprowadzimy w naszym kościele zbiórkę pieniężną do skarbony na pomoc dla Domu św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie (prowadzą go bracia dominikanie), który już udziela schronienia i pomocy dla mieszkańców separatystycznych republik Donbasu, którzy uciekają przed wojną - informują Dominikanie z Rzeszowa.

Aktualizacja godz. 12:40

- Z ogromnym niepokojem obserwujemy wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Działania Rosji i jej przywódcy są zbrodnicze i niszczą dotychczasowy, znany nam porządek międzynarodowy. Zdecydowanie potępiamy atak rosyjski na Ukrainę, który jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii XXI w. Konflikt zbrojny w dzisiejszych realiach to nie tylko działania militarne, ale również w cyberprzestrzeni. Apelujemy zatem o posługiwanie się tylko sprawdzonymi i potwierdzonymi informacjami związanymi z wydarzeniami na Ukrainie oraz przy naszych granicach. Chcemy podkreślić gotowość do niesienia wszelkiej, niezbędnej pomocy. Jesteśmy w kontakcie ze służbami rządowymi, w tym z Wojewodą. Pozostajemy w łączności z naszymi zaprzyjaźnionymi obwodami na Ukrainie, aby udzielić niezbędnej pomocy

- pisze w oświadczeniu Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wraz z Zarządem.

Aktualizacja godz. 12:55

Caritas organizuje pomoc dla Ukrainy
- W tych traumatycznych chwilach łączymy się duchowo z naszymi sąsiadami i przyjaciółmi z Ukrainy! Wspierajmy ich dobrym słowem, pocieszeniem, pomocą materialną! - czytamy na stronie Caritas Polska. - Nie ma usprawiedliwienia dla wszczynania wojen. Śmierć, zniszczenie i cierpienie niewinnych musi spotkać się ze sprzeciwem i konkretną odpowiedzią chrześcijan. Na ten moment apelujemy o wspieranie zbiórki na rzecz potrzebujących Ukraińców dostępnej na naszej stronie internetowej oraz wysyłanie SMS'ów o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46zł).

Zamieszczony został także apel papieża.
- Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem. Zachęcam wszystkich, aby przypadająca 2 marca Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. W szczególny sposób zachęcam wierzących, aby w tym dniu intensywnie oddali się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny. - apeluje Papież Franciszek.

O wsparcie apeluje też Caritas Diecezji Rzeszowskiej
- W związku z agresją Rosji na Ukrainę oraz koniecznością i powinnością organizowania pomocy poszkodowanym wskutek działań wojennych (w tym poszkodowanym Polakom) – Caritas Diecezji Rzeszowskiej udostępnia swoje konto bankowe, na które można dokonywać wpłat na ww. cel - podaje ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Nr konta: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616, z dopiskiem „Ukraina”

Aktualizacja godz. 13:05

Gest solidarności z sąsiadami
W niedzielę w godz. 15 - 16 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku organizowane jest pokojowa akcja wspólnego sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę. - Okażmy solidarność z naszymi braćmi i siostrami Ukrainkami i Ukraińcami. Powiedzmy głośno "NIGDY WIĘCEJ WOJNY!". Nasza pokojowa akcja ma na celu wyrażenie poparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do zachowania prawa do swojej ziemi, suwerenności i niepodległości - mówią organizatorzy.

Aktualizacja godz. 13:15

Aktualna sytuacja na podkarpackim odcinku granicy państwowej
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej informuje, że otwarte są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą na Podkarpaciu.

Aktualnie podróżni mogą korzystać z przejść w:
- Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy),
- Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy),
- Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton),
- Krościenku (ruch osobowy oraz towarowy do 7,5 ton).
- Przemyśl (ruch kolejowy osobowy).

Aktualizacja godz. 13:50

Politechnika i uniwersytet solidarne z Ukrainą
- Politechnika Rzeszowska solidaryzuje się z Ukrainą, która zmaga się z agresją, broniąc swojej niepodległości i integralności terytorialnej - takie stanowisko przedstawia prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor uczelni. - Mając na uwadze wieloletnią współpracę naukową oraz obecność studentów i pracowników ukraińskich w społeczności akademickiej naszej uczelni, wyrażamy poparcie dla Narodu Ukraińskiego w trudnym momencie walki o zachowanie suwerenności swojego państwa. Deklarujemy gotowość wsparcia ze strony Politechniki Rzeszowskiej, potępiając wszelkie akty agresji i mając nadzieję, że przyszłość przyniesie Ukrainie oraz światu pokój oparty na działaniach dyplomatycznych. Historia naszego kraju uczy, jakie zagrożenie dla świata niesie eskalacja konfliktu.

Także Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego solidaryzując się z zaatakowanym narodem ukraińskim protestuje przeciw wszelkim działaniom, zwłaszcza militarnym, zmierzającym do destabilizacji utrwalonego porządku europejskiego. - Drodzy ukraińscy Przyjaciele! Solidaryzujemy się z Wami, wspieramy Was w naszych modlitwach i deklarujemy pomoc w przezwyciężeniu tej dramatycznej sytuacji - zapewnia prof. Sylwester Czopek, rektor UR.

Aktualizacja godz. 14:05

Prezydent Tarnobrzega
Mamy także komentarz Dariusza Bożka, prezydenta Tarnobrzega:
- To, co jeszcze rok, pięć, dziesięć lat temu wydawało się nierealne, dziś rano stało się rzeczywistością. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy zaczęła się wojna. Wojna, której nikt nie chciał. Nikt, z może jednym wyjątkiem… Przeraża fakt, że państwo rosyjskie, dotknięte przecież II wojną światową i tragedią dwudziestu milionów ofiar tamtej pożogi, wszczyna w tej chwili wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu. W tej dramatycznej sytuacji łączymy się, zarówno myślami, ale też taką wzajemną solidarnością z narodem ukraińskim. Szczególnie w naszych głowach i sercach dziś Czernihów, od 2008 roku nasze miasto partnerskie. Jeszcze w styczniu wysłałem do tamtejszego mera oficjalny list ze słowami wsparcia. Dziś, dzięki wciąż jeszcze działającej łączności internetowej, jesteśmy w stałym kontakcie. Na bieżąco też mamy informacje od ks. Andrzeja Kwiczały, proboszcza z polskiej parafii w Maniewiczach na Wołyniu. Nie tak dawno tarnobrzeżanie cudownie wsparli mieszkającą tam jeszcze garstkę Polaków. Wtedy wydawało się, że skrajna bieda to największy dramat tych ludzi. Dziś śpieszymy do nich ze słowami otuchy w obliczu wojny. Jesteśmy z nimi. Wiem, że to są tylko słowa, ale w takiej sytuacji także słowa wsparcia bardzo wiele znaczą. Mieszkańcy Czernihowa, Maniewicz, mieszkańcy całej Ukrainy mając świadomość, że mają poparcie całego świata, wierzą, że ta sytuacja zakończy się dla nich dobrze, że zakończy się szybko. Niestety, żadna wojna nie jest bez ofiar, żadna nie pozostawia śladów... Sytuacja na Ukrainie tym bardziej nas dotyka, że w kilku tarnobrzeskich szkołach uczy się młodzież z Ukrainy. Teraz dzieciaki były na feriach w swoich rodzinnych domach… Jeśli będzie trzeba udzielimy wsparcia, by uczniowie mogli wrocić do Tarnobrzega. Być może będą się tu chciały schronić ich rodziny. Jesteśmy gotowi, by nieść pomoc. Jesteśmy dzisiaj z Czernihowem, Maniewiczami, z Kijowem, z Ukrainą. Przede wszystkim z ludźmi, którzy dziś tam przeżywają koszmar wojny. Miejmy nadzieję, że świat kiedyś nie tylko oceni, ale rozliczy odpowiedzialnych za tę tragedię.

Prezydent napisał list do burmistrza Czernihowa.
Oto jego treść:
"Szanowny Panie Burmistrzu, Władysławie Atroshenko!
Z niepokojem odbieram informacje o napiętej sytuacji na Ukrainie. W ostatnich tygodniach Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. Pojawiają się głosy, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada.
Szanowny Panie Burmistrzu!
W tej trudnej sytuacji dla Pana, Narodu Ukraińskiego

i Mieszkańców Czernihowa, pragnę zapewnić o moim

i mieszkańców Tarnobrzega - duchowym wsparciu i solidarności dla Pana Burmistrza oraz dla Mieszkańców Czernihowa. Liczę, że sytuacja na granicy unormuje się.
Proszę pamiętać, że cieszę się, że możemy, jako przedstawiciele miast partnerskich, współpracować ze sobą.
Oby to partnerstwo wciąż się rozwijało, niosąc korzyści dla naszych miast, dla ich mieszkańców. "

Aktualizacja godz. 14:15

Dziś o 18 na rzeszowskim Rynku spotkają się Ukraińcy. Na akcję protestu przeciwko otwartej agresji Moskwy na Ukrainę.
O godz. 20 jest zaplanowana msza w Cerkwi grekokatolickiej przy Targowej 4.

Aktualizacja godz. 14:50

Rzeszów z pomocą dla Ukrainy
W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z naszych miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankiwska, Truskawca i Łucka.

Prezydent Konrad Fijołek o godz. 10 uczestniczył w telekonferencji, w której na zaproszenie mera Lwowa wzięli udział przedstawiciele wszystkich jego miast partnerskich w Polsce. Władze Lwowa poinformowały, że na razie nie doszło tam do żadnych ataków na ludność cywilną. Atakowane są jednak obiekty wojskowe, sytuacja jest napięta, do miasta ściągają Ukraińcy ze wschodniej części kraju.

- Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wraz z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców – mówi prezydent Rzeszowa.

W listach przesłanych do Rzeszowa z miast partnerskich – Lwowa i Iwano-Frankiwska, Ukraińcy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież.

Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy. W godzinach 8-20, także w weekend pod numerem telefonu 17 77 88 99 00 będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce, a także gdzie i jak poszukiwać pomocy. Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Miasto przygotowuje także punkty pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany w rejonie dworca PKP.

- W kwestii pomocy dla Ukraińców przyjeżdzających do Polski Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie – mówi Konrad Fijołek.

Z szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w Rzeszowie mieszka około 4 tysiące Ukraińców.

Aktualizacja godz. 16:50

Starosta powiatu bieszczadzkiego, burmistrz Ustrzyk Dolnych, wójt gminy Czarna i wójt Lutowisk apelują do mieszkańców Bieszczadów o zachowanie spokoju i racjonalne podejście.

- Zdajemy sobie sprawę, że ostatnie godziny napawają Was niepokojem. Prowadzony obecnie atak Rosji na Ukrainę jest przerażającym wydarzeniem w historii współczesnej, a przede wszystkim w życiu pojedynczych ludzi, obywateli Państwa Ukraina. Jako samorządowcy miejscowości znajdujących się przy granicy z Ukrainą zapewniamy, że podejmujemy wszelkie działania, aby zagwarantować naszym mieszkańcom bezpieczeństwo. Możemy czuć się w Polsce bezpieczni. Jednocześnie prosimy Was o zachowanie spokoju i racjonalne podejście. Pamiętajmy, wspierajmy naszych sąsiadów z Ukrainy w tym trudnym dla nich momencie.

Natomiast podczas dzisiejszej sesji Rada Miasta Sanoka przez aklamację przyjęła stanowisko w sprawie suwerenności, niepodległości i nienaruszalności granic Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie miasta reagują na wieść o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapewniają wsparcie dla uchodźców, proszą o modlitwę - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto