Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie dostępne nie tylko dla pełnosprawnych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Dostępność Plus na Podkarpaciu to nie tylko usuwanie barier infrastrukturalnych w placówkach publicznych, ale też ścieżki dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Jedna z nich jest w Olchowcu.

W czwartek w Olchowcu podczas konferencji „Podkarpackie dostępne nie tylko dla pełnosprawnych” podsumowano program Dostępność Plus oraz zaprezentowano ścieżkę turystyczną (powstała w 2021 r.) udostępnioną dla osób z niepełnoprawnością wzroku.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, która od 5 lat jest odpowiedzialna za wrażanie program Dostępność Plus, podkreślała, że jest on skierowany do osób z niepełnosprawnościami, seniorów.

- Ale również do każdego z nas, kto ciągnie dużą walizkę, porusza się z wózkiem dziecięcym czy napotkał jakąś tymczasową niepełnosprawność.

Dodała, że na realizację tego programu zostało założone 23 mld zł.

- Dzisiaj, po 5 latach, możemy powiedzieć, że 18 mld zł bardzo dobrze zainwestowano w poprawę dostępności - wyliczała. - Ale to jeszcze nie koniec ponieważ program trwa, a my realizujemy kolejne inwestycje i chcemy usuwać bariery infrastrukturalne nie tylko w placówkach publicznych, ale też na ścieżkach turystycznych.

Krzysztof Szczurek, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, który wraz z ratownikami, w ramach konkursu dotacji ogłaszanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, od 3 lat tworzy szlaki turystyczne udostępniane osobom z niepełnosprawnością wzroku, mówił: - Dla nas zawsze najważniejszy jest człowiek, nie tylko ten, którego ratujemy, ale także ten, któremu w jakikolwiek inny sposób możemy udzielić pomocy. I tak właśnie na Podkarpaciu powstały 3 ścieżki dla osób z niepełnosprawnością.

Jedna z nich znajduje się w Olchowcu, miejscowości w gminie Dukla w powiecie krośnieńskim. Ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” prowadzi przez 18 punktów z urządzeniami przekazującymi informacje, m.in. gdzie turysta się znajduje, jaka jest historia tego miejsca oraz otaczająca go przyroda.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego zaznaczył, że ta ścieżka powstała jako pierwsza na Podkarpaciu i w kraju.

Zobaczyć przyjechali ją też prezes Fundacji Pogranicze bez barier wraz z wolontariuszami fundacji, w tym osobami z niepełnosprawnością wzroku.

Podczas spotkania zaprezentowany został także sprzęt turystyczny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Pokazano m.in. rowery-tandemy umożliwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością wzroku wraz z przewodnikiem, trójkołowy rower poziomy umożliwiający poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową oraz wózek inwalidzki ze specjalną kierownicą z kołem napędowym. Uczestnicy konferencji mieli możliwość przekonać się osobiście, jak korzystać z tego sprzętu.

Warto wspomnieć, że kolejne dwie ścieżki, które powstały w ramach projektu na Podkarpaciu to:

  • „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” (2022 r.). Szlak ten został wytyczony w Mucznym, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany i wyposażony jest w 15 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Ścieżka zaczyna się pod budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznym.

  • „Zobaczyć Solinę – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Szlak został wytyczony w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa i wyposażony został w 11 urządzeń, znaczników totupoint. Na wytyczonej trasie znajduje się m.in. szybowisko oraz wieża na Holicy. Innowacją przy trzeciej ścieżce „Zobaczyć Solinę” są rowery – tandemy, z których będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku wraz z przewodnikiem a które można już dzisiaj zobaczyć, podobnie jak sprzęt przywieziony przez Fundację Pogranicze Bez Barier. Rowery-tandemy zakupione w ramach projektu ścieżki w Solinie, będzie można wypożyczyć z Centrum Szkoleniowego SOS na Ratunek w Równi. Na tę ścieżkę zapraszamy już 19 października, podczas jej oficjalnego otwarcia.

    Według różnych danych szacuje się, że w Polsce jest ok. 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzroku - oznacza to, że co czwarta osoba z orzeczoną niepełnosprawnością wzroku, jest niewidoma bądź wykazuje jakieś problemy ze wzrokiem. Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z różnych powodów. Liczba osób, które mają problemy ze wzrokiem w Polsce i na świecie stale rośnie z powodu różnych przyczyn, choć kluczową jest starzenie się społeczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie dostępne nie tylko dla pełnosprawnych [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto