Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek od wynajmu mieszkania – nowe zasady od 2021 r. Koniec sporów z fiskusem o ryczałt?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowelizacja przepisów powinna położyć kres częstym sporom z fiskusem, czy mieszkanie wynajmowane jest prywatnie, czy w ramach działalności gospodarczej.
Nowelizacja przepisów powinna położyć kres częstym sporom z fiskusem, czy mieszkanie wynajmowane jest prywatnie, czy w ramach działalności gospodarczej. Karina Trojok / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Rząd przyjął projekt nowelizacji trzech ustaw o podatku dochodowym. Zmiany ucieszą osoby zarabiające na wynajmie mieszkań.

Podatek od wynajmu mieszkania w 2021 r. zostanie uproszczony – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Już wkrótce osoby zarabiające na mieszkaniach będą mogły rozliczać się ryczałtem niezależnie od tego, czy wynajmują swoje nieruchomości prywatnie, czy też w ramach działalności gospodarczej. Dla wielu właścicieli oznaczać to będzie niższy podatek do zapłacenia, a także koniec uciążliwych sporów z fiskusem.

Podatek od wynajmu mieszkania. 2021 rokiem ryczałtu dla wszystkich

Obecnie wysokość podatku od najmu, jaki płacą właściciele nieruchomości, zależy od tego, czy chodzi o najem prywatny, czy najem w ramach prowadzonego biznesu. W pierwszym przypadku można wybierać między dwoma sposobami rozliczenia:

  • na zasadach ogólnych (17 proc. i 32 proc.),
  • na zasadzie ryczałtu (8,5 proc. i 12,5 proc.).

Jeśli wynajem mieszkania odbywa się w ramach działalności gospodarczej, nie ma możliwości rozliczenia się ryczałtem. Pozostaje tylko rozliczenie według zasad ogólnych lub według liniowej stawki 19 proc.

Teraz Ministerstwo Finansów chce to zmienić. Rząd przyjął projekt ważnej nowelizacji przepisów o podatku dochodowym, która sprawi, że od 2021 r. opcja ryczałtu stanie się dostępna również dla osób wynajmujących w ramach działalności. Oznacza to, że duże grono właścicieli mieszkań uzyska możliwość zapłacenia zdecydowanie niższego podatku od wynajmu mieszkań.

Koniec sporów z fiskusem o podatek od najmu?

Planowana zmiana w prawie jest ważna również dlatego, że obecnie podatek od najmu jest częstym źródłem problemów między podatnikami a fiskusem. Nieraz trudno jest bowiem ustalić, czy najem odbywa się prywatnie, czy w ramach biznesu.

Podatnicy oczywiście chętnie deklarują, że wynajmują prywatnie, żeby móc rozliczyć się na zasadzie ryczałtu. Urzędnicy często jednak stwierdzają, że trzeba zapłacić więcej, bo dany przypadek spełnia przesłanki pozwalające uznać go za wynajem w ramach działalności gospodarczej. O jakie przesłanki chodzi? Urząd ma prawo uznać za działalność każdy najem, który odbywa się w sposób zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk.

– Na takie zorganizowanie w odniesieniu do najmu mogą wskazywać (chociaż nie są decydujące) zwłaszcza niektóre okoliczności – takie jak (...) współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług czy znaczna liczba wynajmowanych nieruchomości lub podpisywanych umów – stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 stycznia 2020 r.

Jak widać, kryteria są niejasne, stąd łatwo o spór z fiskusem.

Nowelizacja przepisów pozwoli rozwiać te wątpliwości – i przy najmie prywatnym, i przy najmie w ramach działalności będzie można rozliczyć się na zasadzie ryczałtu. Zryczałtowany podatek będzie identyczny jak obecnie: 8,5 proc. przychodów oraz 12,5 proc. od nadwyżki (kwoty powyżej 100 tys. zł).

[QUIZ] Absurdalne przepisy na osiedlach. Odróżnisz prawdę od fałszu? Łatwo nie będzie!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek od wynajmu mieszkania – nowe zasady od 2021 r. Koniec sporów z fiskusem o ryczałt? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto