Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plusy i minusy Krosna. Powstał raport o stanie miasta w 2020 roku. Mieszkańcy mogą wziąć udział w debacie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Przygotowany przez prezydenta "Raport o stanie Krosna za 2020 rok" ma być podstawą do debaty samorządowców z mieszkańcami, zaplanowanej na 28 czerwca. Dokument został już przekazany radnym. Krośnianie mogą się z nim zapoznać na stronie internetowej urzędu.

Liczący ponad 150 stron dokument jest podsumowaniem działalności władz miasta w 2020 roku. Pokazuje też wskaźniki dotyczące Krosna, w zestawieniu z 2019 rokiem i w porównaniu do innych średnich miast z południowej i wschodniej Polski.

- Ubiegły rok zapamiętamy jako trudny, pełen obaw o nasze bezpieczeństwo i nowych wyzwań, którym wszyscy niespodziewanie musieliśmy stawić czoła w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Sytuacja wymagała sprawnego przystosowania się do nowych warunków, podejmowania niełatwych decyzji, zmiany niektórych planów oraz znacznego ograniczania wydatków. Pomimo tego, iż rok 2020 był skomplikowany pod względem budżetowym, zrealizowaliśmy wiele ważnych inwestycji służących mieszkańcom - ocenia prezydent Piotr Przytocki.

Pierwsza część raportu zawiera m.in. informacje statystyczne dotyczące zmian demograficznych, przedsiębiorczości i rynku pracy.

Wynika z nich, że Krosnu nie udało się uniknąć problemu, z którymi boryka się większość średnich miast – czyli spadku liczby mieszkańców. Na na przestrzeni ostatnich pięciu lat spadła ona o 621 osób. W 2020 roku ubyło aż 347 mieszkańców. Zdaniem prezydenta – ma to związek z pandemią koronawirusa. W 2020 roku zaobserwowano duży wzrost liczby zgonów – zmarło o 17 procent więcej krośnian niż w 2019 roku. I choć nieznacznie wzrosła liczba urodzeń, to przyrost naturalny pozostał ujemny.

To, że coraz więcej młodych osób wyprowadza się z Krosna, jest trendem zauważalnym od kilku lat. Niestety, w 2020 roku nastąpił wyraźny spadek liczby tych, którzy się do Krosna sprowadzili. Problemem jest niekorzystna struktura wieku: Krosno się starzeje. Emerytów jest już więcej niż mieszkańców do 17 roku życia.

Niskie bezrobocie i niskie zarobki

Pozytywne są za to wskaźniki dotyczące przedsiębiorczości. Pomimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Krośnie w 2020 roku wzrosła o 121 w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeśli idzie o przedsiębiorczość, Krosno wyróżnia się na tle podobnych miast. Na tysiąc mieszkańców przypada tu 125 firm. Dowodem na potencjał inwestycyjny miasta jest strefa "Krosno-Lotnisko". W trudnym 2020 roku powstało w niej pięć nowych obiektów usługowych i przemysłowych.

Krosno od lat należy do miast o najniższym w Polsce bezrobociu. Pandemia tego nie zmieniła, choć w statystykach urzędu pracy liczba zarejestrowanych krośnian wzrosła o 252, w porównaniu z 2019 rokiem.

Niestety, słabą stroną są zarobki, te z kolei należą do najniższych w kraju (81 procent średniej krajowej).

W kolejnych rozdziałach raportu mieszkańcy mogą zapoznać się m.in. z wydatkami i dochodami budżetu miasta, prowadzonymi inwestycjami, projektami na które urząd pozyskał dofinansowanie, gospodarką nieruchomościami, sprawozdaniem z realizacji strategii rozwoju Krosna.

Raport będzie rozpatrywany podczas sesji Rady Miasta, zaplanowanej na 28 czerwca. W debacie (w formule online) mogą też zabrać głos mieszkańcy, jednak zgodnie z opracowaną procedurą. Zainteresowani powinni złożyć wcześniej do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób.

Formularz zgłoszenia dostępny jest TUTAJ
Z raportem można zapoznać się TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto