Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto podziemia Rynku w Dukli. Po rewitalizacji zabytkowe piwnice będą atrakcją turystyczną [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Odbudowa i remont zabytkowych piwnic to element rewitalizacji Rynku w Dukli. Zgodnie z założeniami projektu – podziemia mają być udostępnione turystom. Prace potrwają do sierpnia 2022 roku.

Pod powierzchnią głównego placu miasta znajduje się sześć piwnic o kamiennej konstrukcji, w formie sklepionych komór. Trzy ustawione są osią wzdłużną prostopadle do płyty rynku, a pozostałe trzy od strony północnej pierzei zachodniej ustawione są równolegle do płyty rynku.

W okresie średniowiecza Dukla odgrywała ważną rolę w polsko-węgierskim handlu winem, a jej rozwój spowodowany był korzyściami związanymi z położeniem na „szlaku winnym”.

- W 1588 roku Zygmunt III Waza nadał Dukli przywilej składu win. Handel winem i prawo składu posiadane przez miasto wpłynęło na ważny element dziedzictwa kulturowego, który zachował się do dzisiaj – dawne piwnice, w których przechowywano wino. Regularność ułożenia każdej z piwnic względem ścian odbudowanych po II wojnie światowej kamienic, pozwala przypuszczać, że powstały one w miejscu zniszczonych kamienic pierzei zachodniej. Przesunięcie piwnic względem budynków może świadczyć o cofnięciu tej pierzei w stosunku do pierwotnego rozplanowania - opowiada Krystyna Boczar-Różewicz z urzędu miejskiego w Dukli.

Prace rozpoczęto od usunięcia drzew, rosnących na pasie zieleni pomiędzy ciągami pieszymi i jezdnymi. Jak tłumaczy urząd miasta – było to konieczne, bo system korzeniowy drzew osłabiał konstrukcję piwnic.

Co znaleziono w piwnicach?

Podziemia są aktualnie odsłaniane i oczyszczane. Zostaną odpowiednio zabezpieczone i przebudowane.

- Będą wykonane nowe wejścia do piwnic od strony rynku, natomiast zamurowane zostaną wejścia od strony kamienic. Całość będzie zadaszona, a wejście po schodach - usytuowane od strony północnej pierzei zachodniej. Część piwnic zostanie udostępniona zwiedzającym - dodaje Krystyna Boczar-Różewicz.

Prace są powadzone pod nadzorem archeologów. W wykopach odkryto do tej pory dwa znaleziska: filiżankę (prawdopodobnie z XIX wieku) i fragment halabardy.

Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób piwnice zostaną zagospodarowane: mogą się tam znaleźć ekspozycje nawiązujące do historii Dukli, obiekty gastronomiczne czy punkt z pamiątkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto