Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niszczejące zabytkowe nagrobki na cmentarzu w Dukli są ratowane. Pomaga konserwator zabytków

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Gmina Dukla otrzymała 20 tys. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu na konserwację i restaurację nagrobków na cmentarzu komunalnym. Całkowity koszt prac, zaplanowanych na ten rok, to 53 tysiące złotych.

Ratowanie zabytkowych nagrobków przed dalszą degradacją gmina zaczęła w 2013 roku i co roku prace te są kontynuowane.

- W pierwszej kolejności wybrane zostały do renowacji nagrobki będące w najgorszym stanie technicznym, wzdłuż głównej alei prowadzącej do kaplicy cmentarnej, oraz usytuowane w tzw. „starej części cmentarza” - informuje Krystyna Boczar-Różewicz z dukielskiego magistratu.

Wyremontowano już 16 nagrobków, w tym najpiękniejsze zabytki dukielskiej nekropolii: nagrobek Karola Reisa, lekarza mieszkającego i pracującego w Dukli w XIX wieku, nagrobny pomnik powstańca styczniowego Ludwika Dłużniewskiego, z charakterystyczną kolumną i motywem liści laurowych, a także nagrobki żon zasłużonych duklan: Anny Horak (żony lekarza) i Kazimiery z Paluchów Minkusiewiczowej (żony Floriana Minkusiewicza, rejenta i burmistrza).

Odrestaurują trzy nagrobki

W tym roku, dzięki dotacji konserwatora zabytków, przywrócone do świetności zostaną kolejne zabytkowe nagrobki - Teofila Gorczyńskiego, Katarzyny Czup i Jana Czupa. Wszystkie są dziełem miejscowego kamieniarza.

Nagrobek Teofila Gorczyńskiego powstał około 1893 roku, składa się z niskiego postumentu i umieszczonego na nim obelisku.

Nagrobki Katarzyny Czup i Jana Czupa stoją obok siebie na betonowym fundamencie, otoczone kutą barierką. Nagrobek Jana powstał około 1918 roku, ma zwieńczenie w formie daszku, na którym umieszczony jest krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Nagrobek Katarzyny powstał około 1937 roku, zwieńczony jest kostką, na której umieszczona jest figura Matki Bożej. Na przedniej ścianie obu postumentów, we wnęce, znajdują się wycięte w kamieniu inskrypcje.

- W większości przypadków nikt nie dbał o te groby, rodziny wyjechały z Dukli lub już nie żyją. Odpowiedzialność za ich ochronę spoczywa na nas, mieszkańcach gminy - podkreśla Krystyna Boczar-Różewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto