Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznany zabytek w Krośnie odzyska dawny blask. Kamienny most nad Badoniem ma 130 lat [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Rozpoczął się remont mostu nad potokiem Badoń. To najstarszy most w Krośnie. Kamienny obiekt powstał 130 lat temu i służył przez prawie sto lat. Dziś jest zabytkiem.

Most jest usytuowany w dolinie Potoku Badoń.

- Powstał w 1892 roku, o czym świadczy data umieszczona na jednym z kamieni ponad łukiem sklepienia przęsła - mówi Marta Rymar, miejski konserwator zabytków w Krośnie.

To najstarszy zachowany tego typu obiekt w Krośnie. Wykonany został z ociosanych bloków piaskowca, ma szerokość 6,5 metra a jago długość wynosi 6 metrów.

- Boki mostu i korona są z kamieni o nieregularnym kształcie, podobnie skarpy boczne. Jedna z nich jest ceglana. Zastosowano rozwiązania architektoniczne charakterystyczne dla tradycyjnej technologii stosowanej w XIX wieku - opisuje Marta Rymar.

Most służył mieszkańcom przez prawie sto lat. Był częścią ważnego traktu – w kierunku Suchodołu Głowienki, Wrocanki.

Po przebudowie ul. Wyszyńskiego i budowie nowego mostu, w 1991 roku, został wyłączony z ruchu kołowego. Od 1990 roku znajduje się w rejestrze zabytków.

- Teraz funkcjonuje jako pomnik kultury materialnej - mówi Marta Rymar.

To jednak pomnik, który nie oparł się działaniu czasu. Ubytki w spoinach skutkują wypadaniem kamiennych elementów, degradacji sprzyja porastająca ściany roślinność, obsuwają się też balustrady. Dodatkowo drzewa rosnące w pobliżu powodują uszkodzenia konstrukcji podpór. Miasto w ub. roku zleciło inwentaryzację uszkodzeń i ocenę stanu technicznego obiektu, która potwierdziła, że bez niezbędnych prac zniszczenie mostu będzie postępowało.

Ratunkiem dla zabytku ma być remont który już się rozpoczął i potrwa do końca czerwca. Prace będą prowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską, z zastosowaniem odpowiednich materiałów.

Miasto przeznacza na ten cel 76 tysięcy złotych. Prace remontowo-konserwatorskie przywrócą mostowi dawny charakter: po usunięciu asfaltu z nawierzchni odsłoni się brukowy pomost, betonowe i stalowe bariery zostaną zastąpione przez stylizowane balustrady.

- Chcemy most dodatkowo oznakować, jako relikt przeszłości, który ma wartość historyczną, poznawczą i architektoniczną. Żeby spacerowicze wiedzieli, co się w tym miejscu znajduje. Że jest to stary, zabytkowy most a nie obiekt współczesny - mówi Marta Rymar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto