Nagrody i stypendia dla ponad 200 najzdolniejszych uczniów z Podkarpacia. Wręczono je na uroczystej gali w RCKP w Krośnie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Udostępnij:
Krosno było gospodarzem tegorocznej gali wręczenia nagród utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, w ramach programu stypendialnego „Nie zagubić talentu”, finansowanego z budżetu województwa.

Uroczystość odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Aż 109 młodych ludzi otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia przyznane jako dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych i artystycznych. Nagrodami pieniężnymi uhonorowano 83 uczniów, 3 zespoły naukowe oraz 3 zespoły artystyczne.

Stypendyści i nagrodzeni to uczniowie i absolwenci szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym gronie znaleźli się także uczniowie szkół w Krosna i powiatu:

  • I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (Jakub Kalisz, Katarzyna Steliga, Roman Gicala, Adan Gonet, Zuzanna Kania, Jakub Piwowarski, grupa Delphix, grupa Matmoluby)
  • Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie (Dawid Wojnarowicz, Marianna Sereda, Kapela spod Rubani)
  • SP nr 14 w Krośnie (Katarzyna Uliasz)
  • SP nr 8 w Krośnie (Bartosz Słyś)
  • SP w Żarnowcu (Szymon Bril)
  • Zespołu Szkół w Zręcinie (Błażej Kuchta)
  • SP w Rogach (koło naukowe "Między biologią a chemią, przez działania do wiedzy")

Program "Nie zagubić talentu" istnieje od 2008 roku. W jego ramach zarząd województwa przyznaje utalentowanej młodzieży stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendia za osiągnięcia naukowe oraz nagrody pieniężne. Tegoroczna gala ich wręczenia odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w krośnie.

- To wydarzenie jest jednym z najważniejszych skierowanych do młodych ludzi. Wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy będą określały to, jak Podkarpackie będzie za kilka i kilkanaście lat wyglądało. Jestem szczęśliwy, że mogę nagrodzić ludzi młodych, pracowitych, ambitnych i utalentowanych. To właśnie z myślą o was mówimy - nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

- Chciałam bardzo podziękować młodzieży za zapał, za to że nie boicie się swoich marzeń i że podążacie za nimi - mówiła gratulując młodzieży, nauczycielom i rodzicom wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

W tym roku stypendia w ramach programu „Nie zagubić talentu” trafiły do 109 uczniów uzdolnionych pod względem naukowym i artystycznym. Stypendia naukowe przyznano 65 osobom. Doceniając dorobek artystyczny dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach sztuki: muzyki, tańca, plastyki i recytacji zarząd województwa podkarpackiego przyznał także 44 stypendia artystyczne. To kwoty po 300 zł miesięcznie.

W ramach programu „Nie zagubić talentu” zarząd województwa przyznał także - jak co roku - nagrody pieniężne. Uhonorowano 83 uczniów (1 450 zł), 3 zespoły naukowe oraz 3 zespoły artystyczne (4 000 zł). Łączna wartość stypendiów i nagród w ramach programu w roku szkolnym 2020/2021 to 430 tys. złotych.

Nagrodzeni młodzi ludzie nie ukrywali, że stypendia są konsekwencją wielu lat pracy i podporządkowania swego życia naukowym i artystycznym pasjom.

Stypendia pomagają rozwijać pasje

Marianna Sereda uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie otrzymała stypendium artystyczne między innymi dzięki zajęciu pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym i. H. Czerny-Stefańskiej w Żaganiu.

- Od lat jestem stypendystką programu. Dzięki wsparciu od pana marszałka mogłam spełnić swoje marzenie i kupić upragniony fortepian. To ogromna pomoc dla nas - podkreśla Marianna.

Stypendium naukowe otrzymał także Roman Gicala, uczeń klasy maturalnej z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

- Nasza klasa, o profilu matematyczno-fizycznym, jest klasą akademicką, w której nacisk kładziony jest na udział w konkursach i olimpiadach. Mnie szczególnie pasjonuje matematyka i jej zastosowania. Myślę o studiach matematycznych lub informatycznych na UJ w Krakowie. Stypendium chcę przeznaczyć m.in. na sprzęt komputerowy i książki naukowe - zdradza utalentowany w dziedzinie nauk ścisłych licealista.

O tym, że talenty są nie tylko wielki darem ale i zadaniem, które wymaga wiele zaangażowania mówił w krótkim wykładzie ks. dr Krzysztof Budzyń.

Gratulacje dla stypendystów przekazała radna województwa podkarpackiego Joanna Bril, która reprezentowała w czasie uroczystości przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza.

- Gratuluję pasji, pracowitości, zaangażowania. Jesteście naszą dumą - mówiła radna.

Osobiście gratulowała ona stypendystom, wręczając im pamiątkowe dyplomy. Młodzieży gratulował także w swoim wystąpieniu Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

W imieniu uhonorowanych głos zabrał Jan Wanatowicz uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który jest finalistą olimpiady z dziedziny fizyki oraz historycznej.

- Dziękuję panu marszałkowi oraz samorządowi województwa za pomoc, jaką otrzymujemy. Te pieniądze pomagają nam się rozwijać i kształcić w dziedzinach, które nas pasjonują. A że nasze zainteresowania są szerokie, to i potrzeby, by móc się rozwijać są duże. A stypendium pozwala wyjść im naprzeciw - mówił w czasie uroczystości stypendysta, ciesząc się, że ich sukcesy są zauważane i doceniane.

W czasie uroczystości w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza wystąpili młodzi ludzie nagrodzeni przez samorząd województwa. Przed publicznością zaprezentował się Kwartet Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, zaśpiewał Dawid Wojnarowicz, a Marianna Sereda zagrała na fortepianie utwory Maurice’a Ravela oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

W najbliższym czasie samorząd województwa wręczy kolejne stypendia dla młodych – zdolnych. 800 uczniów otrzyma stypendia współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Stypendiami Marszałka Województwa uhonorowanych zostanie 100 najlepszych studentów regionalnych szkół wyższych. Z kolei ponad 200 młodych sportowców będzie mogło starać się o wsparcie stypendialne rozwoju ich kariery. Na wszystkie te „inwestycje” w młodych rokrocznie samorząd województwa przeznacza niebagatelną kwotę ok. 6 mln złotych. Trafia ona do niemalże 2 tysięcy młodych mieszkańców Podkarpacia.

Pełna lista nagrodzonych TUTAJ.

Kobiety i niepodległość - cz. I

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie