Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podkarpackie w Krośnie dostało cenne archiwalne filmy. Zaprasza na ich premierowy pokaz [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwalne filmy, dotyczące historii Polski, znalazły się w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie jako dar Stowarzyszenia Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Dwa z nich - Groby Katynia i Czwarty Rozbiór Polski - będzie można zobaczyć na organizowanym przez muzeum pokazie.

Przedstawiciele stowarzyszenia podróżowali po Polsce, szukając miejsca, gdzie mogli by przekazać gromadzone przez lata eksponaty, w tym materiały filmowe. Odwiedzili kilka instytucji, w tym Muzeum Podkarpackie w Krośnie i wybrali tę właśnie placówkę. Zbiory muzeum wzbogaciło w sumie sześć filmów.

Dyrektor Muzeum, Jan Gancarski, zaznacza, że filmy te nie były wcześniej pokazywane w Polsce, znane były jedynie wąskiemu gronu historyków za granicą. Tym bardziej stanowią cenną wartość dla historii Polski i historii polskiej kinematografii.

Muzeum otrzymało oryginały, zarejestrowane na celuloidowej 16mm taśmie. Udało się znaleźć projektor, na którym można je było odtworzyć. Wszystkie obrazy zostały już przekonwertowane do wersji cyfrowej.

Premierowe pokazy

Muzeum już wcześniej planowało zaprezentowane filmów szerszej publiczności, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia. Dopiero w tym miesiącu, muzeum mogło widzów zaprosić na specjalne seanse - w wyremontowanej, nowej części, w Kamienicy „Zgody”.

Pokaz odbędzie się 3 września o godz.19 (wstęp 5 zł).
Zaprezentowane zostaną dwa obrazy

  • Czwarty Rozbiór Polski
  • Groby Katynia.

„Czwarty rozbiór Polski" przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku Powstania Warszawskiego. Jego autorem jest Janusz Piekałkiewicz, powstaniec warszawski, twórca filmowy (zmarł w 1988 roku w Niemczech, w wieku 62 lat). Obraz został wyprodukowany przy współpracy z Imperial War Museum, przez paryską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykorzystano w nim materiały z zagranicznych archiwów. To najdłuższy z filmów. Trwa ponad 76 minut.

25-minutowe "Groby Katynia" zostały wyprodukowane przez działające po wojnie na emigracji Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych. Film tworzą archiwalne nagrania (polskie, niemieckie i sowieckie) przedstawiające pierwszą niemiecką ekshumację w Katyniu oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki. Materiały te opracował Stanisław Lipiński: operator filmowy, więzień NKWD, żołnierz II Korpusu, student Instytutu Filmowego w Paryżu.

To już kolejna premiera filmów, przekazanych krośnieńskiemu muzeum. Wcześniej (6 sierpnia) odbył się pokaz obrazów „Opowieść o jednym mieście” oraz "Powstanie Warszawskie", zmontowanego z nagrań wykonanych podczas powstania przez operatorów Armii Krajowej oraz konspiracyjnych czołówek filmowych. Dokumentuje on m.in. nieznane wcześniej epizody z życia warszawiaków i walk powstańców.

Kolejne filmy czekają jeszcze na swoje premiery – pokazy planowane na jesień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto