Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej spalin, mniej hałasu. Krosno kupuje nowe atobusy - volvo, autosany i MMI

Ewa Gorczyca
Volvo Buses
Miejska Komunikacja Samochodowa w Krośnie unowocześnia swój tabor. Wymienia połowę autobusów. 21 nowych, ekologicznych pojazdów wyjedzie na ulice Krosna i sąsiednich miejscowości w drugiej połowie roku.

Trzy firmy wybrał krośnieński magistrat w przetargu na dostawę nowych, niskoemisyjnych autobusów miejskich. W większości będą to duże, około dziesięciometrowe pojazdy. Miasto kupi też dwa miniautobusy.

- Autobusy wozić będą mieszkańców miasta i pięciu gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego - mówi wiceprezydent Tomasz Soliński.

Jedenaście niskopodłogowych pojazdów z napędem hybrydowym (z silnikiem elektrycznym i małym silnikiem Diesla) dostarczy Volvo. Osiem, z napędem spalinowym - sanocki Autosan. Uzupełnieniem zakupów będą dwa niskowejściowe, niespełna 8-metrowe autobusy, produkowane przez słupską firmę MMI.

- Zakup nowych autobusów niewątpliwie wpłynie na zwiększenie komfortu podróżowania i niezawodności taboru. To również pierwszy krok do ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez transport publiczny - mówi prezydent Piotr Przytocki.

Miasto nie zdecydowało się na zainwestowanie w autobusy z silnikami elektrycznymi. Przeważyły wyższe koszty i fakt, że pojazdy tego typu są zbyt długie jak na warunki miasta i ościennych gmin. Miejska Komunikacja Samochodowa nie dysponuje także odpowiednim zapleczem technicznym.

Magistrat zapewnia jednak, że wszystkie nowe autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6.
Ekologia i wygoda

Jak tłumaczy dyrektor Małgorzata Durda z Volvo Buses, hybrydy sprawdzają się dobrze w ruchu miejskim. - Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach zużywają mnie paliwa, emitują mniej zanieczyszczeń i są ciche - zaznacza.

Jazda nowymi autobusami będzie dużo bardziej komfortowa niż obecne warunki podróżowania miejską komunikacją. Zostaną wyposażone m.in. w automatyczną klimatyzację czy system zapowiedzi głosowych. Pasażer będzie mógł skorzystać z wi-fi, podładować komórkę. Bezpieczeństwo zapewni system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, monitoring będzie także na niektórych przystankach. Autobusy będą przystosowane do przewozu niepełnosprawnych.

Projekt, który Krosno realizuje z pięcioma sąsiadującymi gminami (Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka) obejmuje nie tylko zakup autobusów. Także inne inwestycje w infrastrukturę publicznej komunikacji. Postanie m.in. 70 zatok przystankowych (z tego 50 w mieście) i nowe wiaty. Koszt całego projektu (współfinansowanego z funduszy unijnych, w ramach RPO województwa podkarpackiego na lata 2014-2020) to blisko 38 mln zł.

- Pierwsze autobusy trafią do Krosna w sierpniu a ostatnia dostawa planowana jest na początek października - zapowiada prezydent Piotr Przytocki.

Flota krośnieńskiego zakładu MKS liczy obecnie ponad 40 autobusów. Część z nich ma już ponad 30 lat, niektóre jeszcze posiadają wysoką podłogę. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze autobusy.
___________________________________________________________________________________________
ZOBACZ TEŻ: Autosany z napędem elektrycznym pojadą do Niemiec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto