Ministerstwo Klimatu wprowadza program "Czystość plus". Wyższe kary za zaśmiecanie oraz pomysły na obniżenie kosztów gospodarowania odpadami

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Rząd chce otworzyć gminom furtkę do zmniejszenia frakcji odpadów segregowanych, z pięciu do trzech. Zaproponowane zmiany mają obniżyć koszty funkcjonowania systemu, a tym samym być korzystne dla przeciętnego „Kowalskiego”. - To zawracanie kijem Wisły – komentują samorządowcy. - Nie po to uczyliśmy mieszkańców segregacji, by teraz wracać do dawnych przyzwyczajeń.

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie, możliwość rezygnacji z 5-frakcyjnej segregacji odpadów - to tylko niektóre z propozycji Ministerstwa Klimatu, które mają „uelastycznić” system gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżyć koszty jego funkcjonowania. Ministerstwo przekonuje, że rozwiązania zostały wypracowane w dialogu z samorządowcami.

Obniżenie kosztów gospodarowania odpadami?

- Wypracowaliśmy elementy, które umożliwią łatwiejsze funkcjonowanie systemu, optymalizację kosztów oraz wprowadzają rozwiązania pozwalające realnie walczyć z zaśmiecaniem – mówił podczas niedawnej konferencji prasowej wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Najwięcej emocji wzbudziła zapowiedź zmiany sposobu selektywnej zbiórki odpadów z pięciu frakcji na trzy (na razie nie wiadomo na jakie). Wiceminister zaznaczył, że ewentualna zmiana w tym zakresie będzie musiała być każdorazowo akceptowana przez ministerstwo, po spełnieniu przez gminy wymagań dotyczących recyklingu. W przyszłości ma to przynieść korzyści finansowe dla samorządów oraz ułatwienia dla mieszkańców w zakresie segregacji.

- Łatwiej segregować w domu jeśli są trzy kubły zamiast pięciu – stwierdził Jacek Ozdoba.

Co na to samorządowcy? Przedstawiciele gmin przyznają, że zmniejszenie liczby frakcji może obniżyć koszty odbioru odpadów, ale przypominają też o drugiej stronie medalu.

- Zmieszanie odpadów do trzech frakcji spowoduje, że uda się wysegregować zdecydowanie mniej niż obecnie. Zdecydowanie wyższe będą koszty zagospodarowania, ponieważ zakłady utylizacji będą musiały zatrudnić dodatkowe osoby i zamontować dodatkowe linie technologiczne – mówi Marcin Skwierawski, zastępca prezydenta Sopotu.

- To takie zawracanie kijem Wisły. Od dawna uczymy dzieci zachowań proekologicznych i to jest właściwy kierunek. Sopocianie świetnie segregują. Już w latach 90. wprowadzaliśmy rozwiązania w tym zakresie - dodaje zastępca wiceprezydent kurortu. - Myślę, że rząd powinien w pierwszej kolejności zająć się problemem frakcji energetycznej (plastiku), która jest wyjątkowo kosztownym elementem gospodarowania odpadami. Do tej pory nie ma w tym zakresie żadnego pomysłu.

Monitoring przy śmietnikach?

Samorządowcy mają także wątpliwości czy przy proponowanych zmianach uda się osiągnąć wygórowane wymagania w zakresie poziomu recyklingu, których niespełnienie będzie oznaczać dla gmin wysokie kary. Zgodnie z dyrektywą odpadową Unii Europejskiej Polska do 2025 r. ma osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu odpadów. Obecnie ten wskaźnik wynosi ok. 40 proc. i nawet przy pięciu frakcjach wymagania mogą okazać się niemożliwe do osiągnięcia.

Oprócz tego ministerstwo proponuje zmiany w Kodeksie Wykroczeń, przede wszystkim zwiększenie odpowiedzialności za śmiecenie do 5 tys. zł, a także w Kodeksie Karnym, za porzucanie odpadów niebezpiecznych w wysokości do 8 lat pozbawienia wolności. Resort klimatu chciałby także umożliwić indywidualne rozliczanie mieszkańców z opłaty śmieciowej bez tzw. odpowiedzialności zbiorowej.

- Chodzi przede wszystkim o bloki. Tam, gdzie jest możliwość techniczna czy organizacyjna, chcemy dać szansę rozliczania indywidualnego, tak by mieszkańcy nie ponosili odpowiedzialności za swoich sąsiadów – mówi wiceminister Ozdoba.

Czy to oznacza, że zarządcy nieruchomości będą mogli wkrótce instalować przy śmietnikach kamery w celu namierzania niesubordynowanych mieszkańców? „Gmina, która zapewni samodzielnie lub we współpracy z właścicielem nieruchomości możliwości techniczne identyfikacji, który lokal w budynku wielorodzinnym segreguje odpady, a który nie, będzie mogła zastosować znacznie bardziej sprawiedliwe rozliczanie opłat wg lokali” – informuje na swojej stronie ministerstwo.

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mrcm
4 września, 10:36, Gość:

Na trzy, na dwa czy na pięć to nieważne.Zawsze w blokach będą ci co nie segregują.Bo nikt ich nie pilnuje i zakład utylizacji też jest pobłażliwy. Natomiast jeszcze nie widziałem by ktoś w jednorodzinnych domkach nie segregował, bo tu robotnicy zabierajcy worki zaraz by zareagowali. By wszyscy z bloków segregowali muszą być zainstalowane w śmietnikach kamerki, jak na Zachodzie.

W blokach czy wspólnotach powinny być przede wszystkim inne kosze na odpady segregowane!! Co za idiota wpadł na pomysł, stawiania pojemników z tak wąskim otworem na odpady, z papieru czy butelki np. w Darłowie??? Przecież ten otwór jest zawsze zapchany, jak ktoś ma włożyć tam choćby niewielki karton??? Czy w darłowskim mpgk ktoś w ogóle myśli???

G
Gość

Na trzy, na dwa czy na pięć to nieważne.Zawsze w blokach będą ci co nie segregują.Bo nikt ich nie pilnuje i zakład utylizacji też jest pobłażliwy. Natomiast jeszcze nie widziałem by ktoś w jednorodzinnych domkach nie segregował, bo tu robotnicy zabierajcy worki zaraz by zareagowali. By wszyscy z bloków segregowali muszą być zainstalowane w śmietnikach kamerki, jak na Zachodzie.

G
Gość

Wreszcie ktoś zrozumiał że segregacja na trzy frakcje jest bardziej realna i tańsza jak na warunki Polskie.

Dodaj ogłoszenie