Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto sfinansuje badania przesiewowe dla krośnian. Bezpłatna kolonoskopia pomoże wykryć nowotwory jelita grubego

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
pixabay.com
W 2024 roku mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii, poprzedzonej konsultacją medyczną. Rada miasta przyjęła „Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego”.

To kontynuacja programu, który był już realizowany w 2022 i 2023 roku. Zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. W tym roku będzie mogła przebadać się kolejna grupa krośnian.

Program to reakcja na dane epidemiologiczne. Wskazują one, że nowotwory jelita grubego to poważny problem. W województwie podkarpackim stanowią 12,9 procent zachorowań na raka w przypadku mężczyzn i 9,2 procent w przypadku kobiet. W 2021 roku odnotowano w regionie 937 przypadków nowych zachorowań i 541 zgonów z tego powodu.

Mimo wysokiego poziomu umieralności, nowotwory jelita grubego należą jednocześnie do tych nowotworów, którym w znacznej mierze można zapobiegać. Dlatego warto inwestować w profilaktykę. Specjaliści podkreślają, że prowadzenie badań przesiewowych jest niezwykle istotne, ponieważ nowotwór ten rozwija się ze zmian łagodnych, których przemiana w postać złośliwą trwa zwykle kilkanaście lat.

Skuteczności wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Krosna mają służyć nie tylko badania przesiewowe ale też działania informacyjno-edukacyjne, sfinansowane w całości z budżetu miasta. Koszt programu to 65 tysięcy złotych. Miasto wybierze w konkursie specjalistyczną placówkę, w której będą prowadzone badania.

Program skierowany jest do osób, które nie badały się od co najmniej 10 lat i nie mają objawów potencjalnie mogących wskazywać na nowotwór jelita grubego. Jak szacuje magistrat, najliczniejszą grupę będą stanowili mieszkańcy w wieku 50-75 lat. Nie jest on jednak zamknięty dla młodszych, w przypadku obciążeń rodzinnych ta chorobą.

Pierwszym etapem będzie konsultacja lekarska, na podstawie której pacjent będzie skierowany na badanie przesiewowe. Kolonoskopia będzie wykonana w sedacji lub znieczuleniu ogólnym, z możliwością pobrania wycinków do oceny histopatologicznej. W przypadku nieprawidłowego wyniku pacjent dostanie skierowanie na dalszą diagnostykę i leczenie do placówki, która ma umowę z NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto