Marek Marecki został nowym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Edward Marszałek
Marek Marecki został dziś powołany na stanowisko dyrektora RDLP w Krośnie. Jego poprzedniczka, Grażyna Zagrobelna, odeszła na emeryturę.

Marek Marecki jest absolwentem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Karierę zawodową zaczynał w 1988 roku w Nadleśnictwie Dukla. W latach 1991-1994 był leśniczym leśnictwa Wola Komborska, a od grudnia 1994 objął funkcję zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Dukla.

W marcu 2003 roku został naczelnikiem Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie, następnie naczelnikiem Wydziału Zagospodarowania Lasu. Od 2009 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej.

- Najważniejszy jest las, który nam powierzono, ale za równie istotne w codziennej działalności uważam stabilność kadr, rzetelność w pracy, zachowanie dobrych relacji z otoczeniem naszej organizacji, przy ciągle rosnących i bardzo rozbieżnych oczekiwaniach naszych interesariuszy - mówi dyrektor Marecki.

Podkreśla, ze wyzwaniem będzie praca, które czeka leśników w obliczu spodziewanego wdrożenia Unijnej Strategii na Rzecz Bioróżnorodności 2030, w której lasom przypadają bardzo ważne działania, m.in. związane z koniecznością wyłączenia części gruntów z dotychczasowych form użytkowania i udostępnienia.

Marek Marecki jest żonaty, ma dorosłą córkę.

- Działa społecznie w Polskim Towarzystwie Leśnym, gdzie pełni funkcję członka zarządu głównego i przewodniczącego oddziału PTL w Krośnie. Był inicjatorem konferencji tematycznych dotyczących historii i bieżących problemów leśnictwa w regionie - informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Powołanie na stanowisko Marek Marecki odebrał dziś (25 lutego) w Krośnie z rąk dyrektora generalnego LP Andrzeja Koniecznego. Równocześnie dyrektor generalny Lasów Państwowych odwołał z funkcji dyrektora Grażynę Zagrobelną, w związku z jej przejściem na emeryturę.

Grażyna Zagrobelna kierowała krośnieńską dyrekcją lasów w latach 1998-2001 ( wówczas jako pierwsza kobieta w historii Lasów Państwowych. Po kilkunastoletniej przerwie wróciła na to stanowisko i piastowała je od 2016 roku aż do dziś.

Jako działaczka NSZZ Solidarność aktywnie uczestniczyła w tworzeniu prawa leśnego. Jej zasługą jest m.in. wprowadzenie do regionu szkółkarstwa kontenerowego. Na potrzeby czynnej ochrony żubrów powołała specjalny zespół doradczy złożony z wybitnych specjalistów. Zainicjowała też wprowadzenie Strategii gospodarki łowieckiej na obszarach Ośrodków Hodowli Zwierzyny RDLP w Krośnie

- Za wielki sukces z okresu mojej pracy uważam wdrożenia pakietu prywatyzacyjnego dla pracowników przechodzących do pracy w ZUL na terenie RDLP w Krośnie, jak również przyspieszenie skutecznej przebudowy drzewostanów na gruntach porolnych na drzewostany zgodne z siedliskiem na terenie całego regionu - mówi Grażyna Zagrobelna.

Była inicjatorką i współzałożycielką Fundacji Pomoc Leśnikom. Angażowała się też w przypominanie wydarzeń historycznych na terenie lasów, m.in. inicjowała posadzenie Lasu Katyńskiego Leśników, upamiętnień powstańców styczniowych i konfederatów barskich.

Jej zasługą jest też wdrożenie submisji drewna cennego, która w tym roku organizowana była już po raz 22.

- Na uwagę zasługuje też żarliwa obrona polskiego leśnictwa wobec ataków ekoaktywistów. W ostatnim latach zaangażowała się w tworzoną na poziomie UE strategię dla Karpat, lobbując w niej leśne aspekty gospodarowania w górach - informuje rzecznik krośnieńskiej RDLP

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie