Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majstersztyk. Ciekawy projekt Muzeum Rzemiosła. Powstały filmy o wybitnych krośnianach. Zobaczcie zdjęcia z planu

Ewa Gorczyca
"Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła” – tak nazywa się cykl filmowy zrealizowany przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Jego bohaterowie to wybitne postaci: Michał Mięsowicz, Jan Zygmuntowicz i Stanisław Janik.

Projekt dostał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Powstały trzy filmy opowiadające o wybitnych krośnianach z przełomu XIX i XX wieku. Można je zobaczyć na kanale muzeum na YouTube i na profilu placówki na Facebooku.

Trzy filmy, trzej mistrzowie

Każdy z filmów opowiada historię jednego z trzech znakomitych krośnieńskich rzemieślników: Michała Mięsowicza – zegarmistrza, Jana Zygmuntowicza – ślusarza i pszczelarza oraz Stanisława Janika – organmistrza.

Sylwetki wybitnych postaci przełomu XIX i XX wieku zostały ukazane za pomocą nowoczesnych form przekazu, w ciekawy i przystępny sposób.

- W filmach wykorzystane zostały fotografie i archiwalia, które poddane cyfrowej obróbce zyskały nową jakość. Możemy między innymi zobaczyć Krosno z dawnych lat w kolorze - opowiada Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

W roli ekspertów, oprócz pracowników muzeum, wystąpili Kazimierz Krok – zegarmistrz, którego ojciec był uczniem Michała Mięsowicza, Andrzej Rygiel – prawnuk Jana Zygmuntowicza, Ewa Cisowska – architekt wnętrz i czeladnik w rzemiośle ślusarskim oraz Paweł Leszega, nauczyciel snycerstwa w krośnieńskim liceum plastycznym.

- Każdy z filmów zakończony jest materiałem dodatkowym "W pracowni Pana Piotra", gdzie wszystkich zainspirowanych postacią mistrza zachęcamy do stworzenia prostego zadania rzemieślniczego - mówi Magdalena Czelna-Mikosz.

Filmy to opowieści, które zainteresują krośnian, który chcą bliżej poznać historię swojego miasta. Ale nie tylko. Mogą służyć też jako materiały dydaktyczne, które doskonale sprawdzą się na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie czy godzinach wychowawczych.

Bohaterowie filmów to postacie godne naśladowania: społecznicy, osoby oddane sprawom miasta, zaangażowane w różnoraką działalność.

Wszystkie trzy filmy dostępne są w serwisie YouTube z transkrypcją dla osób niesłyszących.

- Po ich udostępnieniu otrzymaliśmy już wiele pozytywnych wiadomości, m.in. od rodziny Michała Mięsowicza - dodaje Magdalena Czelna-Mikosz.

Muzeum w przyszłości chciałoby kontynuować przedsięwzięcie.

Michał Mięsowicz. Zegarmistrz z Krosna:

Jan Zygmuntowicz. Ślusarz i pszczelarz

Stanisław Janik. Organmistrz:


ZOBACZ TEŻ: Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Perła Podkarpacia nad rzeką San

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto