Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy walczyli o cisy. Dziś na Podkarpaciu są piękne młodniki tych drzew [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W lasach regionu rośnie obecnie około 70 tysięcy cisów. To efekt starań leśników i programu ochrony i restytucji cisa w nadleśnictwach wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Krótki filmik, jaki RDLP zamieściła na swoim profilu na FB, pokazuje jak wygląda gąszcz cisów w leśnictwie Wola Komborska, niedaleko Krosna. Zostały posadzone w 2008 roku.

– Ten młodnik naprawdę robi wrażenie – przekonuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie. – To cisy pochodzenia rodzimego. Nasiona zostały zebrane w rezerwacie „Kretówki”. Tam te nasiona, jeżeli padają na glebę, to praktycznie nie wschodzą. Nie ma naturalnego odnowienia. Natomiast tutaj leśnicy dokonali rzeczy niesamowitej. Na hektarze powierzchni rośnie kilka tysięcy cisów. Mają się znakomicie. Młode, 12-14-letnie drzewka sięgają już nawet trzech metrów.

Jak przyznaje miejscowy leśniczy, Krzysztof Szafran, od dwóch lat młodnik nie wymaga już prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. – W tej chwili cisy rosną sobie spokojnie i staramy się im nie przeszkadzać - mówi.

Cis jest gatunkiem bardzo trudno odnawiającym się. Od lat leśnicy zauważali regres w jego młodym pokoleniu. Dlatego jeszcze latach 2003 – 2004 w Nadleśnictwie Dukla wdrożono program czynnej ochrony tego gatunku, poprzez wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych na terenie czterech rezerwatów, a także poza rezerwatem, w kompleksie Łysej Góry.

- Zebrano też wówczas 40 tysięcy nasion, które po zabiegu przygotowania do wysiewu, użyto do hodowli sadzonek - informuje Edward Marszałek. - W rezerwatach cisowych ogrodzono też miejsca z odnowieniem naturalnym, celem zabezpieczenia go przed zgryzaniem przez zwierzynę. Wycięto drzewa i krzewy liściaste uniemożliwiające prawidłowy rozwój koron u dojrzałych cisów.

Kolejny program, już na większą skalę, rozpisano na lata 2007-2016. - Poprawienie warunków świetlnych dla rozwoju starych cisów, zbiór nasion, hodowla sadzonek i założenie tzw. upraw pochodnych, a więc z sadzonek wyhodowanych z nasion pochodzących z wytypowanych drzew w rezerwatach – wylicza podjęte działania Jacek Stankiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Krośnie.

Z nasion wysianych w szkółce kontenerowej skiełkowało 64 tys. młodych cisów. Większość z nich posadzono jako zwarte uprawy w nadleśnictwach Baligród, Brzozów i Kołaczyce na łącznej powierzchni 4,80 ha. Poza tym wprowadzono odnowienia w lasach gospodarczych i posadzono małe skupiska w 15 innych nadleśnictwach.

- Łącznie w ramach tego projektu posadzono prawie 65 tys. młodych cisów, z których większość ma się obecnie doskonale – podkreśla Edward Marszałek.

- W stosunku do liczby cisów z inwentaryzacji w 2006 roku, zwiększyliśmy liczebność tego gatunku kilkunastokrotnie - zauważa dyrektor Grażyna Zagrobelna. - A cis jest dziś obecny w zdecydowanej większości naszych nadleśnictw. Jego powrót do lasu widać już gołym okiem, ale nasz program pomocy cisom jest kontynuowany i będzie trwał do roku 2030.

Najgrubszy cis w lasach Podkarpacia rośnie w Łysej Górze. Ma ponad 170 cm obwodu w pierśnicy. Wraz z gruntem został kilkanaście lat temu wykupiony przez Nadleśnictwo Dukla, z rąk prywatnych, na rzecz Skarbu Państwa i uznany za pomnik przyrody.

W regionie istnieje dziś kilka skupisk cisa, stanowiących bardzo cenne naturalne stanowiska, objęte ochroną. Są to rezerwaty: "Cisy w Serednicy" (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne), "Cisy na górze Jawor" i "Woronikówka" (Nadleśnictwo Baligród), "Kretówki" (Nadleśnictwo Kołaczyce)," Igiełki"i " Łysa Góra" i "Wadernik" (Nadleśnictwo Dukla) oraz" Cisy w Malinówce" i "Cisy w Nowej Wsi" położone na gruntach prywatnych.

Cis to gatunek wiecznie zielonego, iglastego drzewa. Jest długowieczny. Osiąga nawet tysiąc lat.


ZOBACZ TEŻ: Pożar niszczy przyrodę bezpowrotnie. Rozmowa z rzecznikiem podkarpackich strażaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto