Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krośnieński Holding Komunalny przygotowuje kolejną modernizację oczyszczalni ścieków w Krośnie. Będzie samowystarczalna energetycznie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny przygotowuje się do kolejnej modernizacji oczyszczalni ścieków. To nie tylko generalny remont i wymiana ponad 20-letniej infrastruktury ale też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu oczyszczalnia będzie tańsza w eksploatacji i bardziej ekologiczna.

- Przygotowujemy kolejną modernizację oczyszczalni, ponieważ szybko reagujemy na zmiany i rosnące wymagania w stosunku do tego typu obiektów i to zarówno jeśli chodzi o środowisko, jak i efektywność energetyczną – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Przygotowanie dokumentacji na kosztować blisko 350 tysięcy złotych. To wstęp do starań o pozyskanie dotacji z perspektywy unijnej na lata 2021-2027.

– Chcemy mieć gotowy projekt, taka taktyka okazała się korzystna dla we wcześniejszych latach, gdy pozyskiwaliśmy znaczące dofinansowania jako jedni z pierwszych w kraju – tłumaczy Janusz Fic.

Ideą planowanej modernizacji jest przede wszystkim zwiększenie samowystarczalności energetycznej i uzyskanie oszczędności w związku ze zmniejszeniem zużycia energii.

– Będzie to już trzecia duża modernizacja naszej oczyszczalni w ostatnich latach. Zarówna ta, jak i wcześniejsze były absolutnie niezbędne, aby zagwarantować dalszą, bezpieczną pracę poszczególnych obiektów oczyszczalni oraz zapewnić uzyskiwanie wymaganych parametrów oczyszczania ścieków – potwierdza Łukasz Karamus, kierownik krośnieńskiej Oczyszczalni Ścieków.

Zakres prac dotyczył będzie wielu powiązanych ze sobą procesów technologicznych i urządzeń. M.in generalnemu remontowi poddane zostaną komory fermentacji, zaplanowano też zmodernizowanie układu oczyszczania biogazu, który przetwarzany jest na energię cieplną i elektryczną.

Efektem ma być wzrost samowystarczalności energetycznej systemu oczyszczania ścieków w Krośnie.

– Zostanie to osiągnięte zarówno poprzez wzrost produkcji biogazu, co przełoży się na wzrost produkcji energii elektrycznej, jak i dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w najbardziej energochłonnych procesach technologicznych, poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań oraz wymianę urządzeń – wyjaśnia dr Karol Trojanowicz, który sprawuje nadzór naukowy i merytoryczny nad koncepcją modernizacji.

Efekty mają być nie tylko ekonomiczne, jeśli idzie o koszty pracy oczyszczalni, ale też ekologiczne. Zmniejszy się związana z jej pracą emisja zanieczyszczeń do atmosfery, w tym gazów cieplarnianych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto