Krośnieński Bieg Konstytucji i Zawody Nordic Walking. Na mecie zameldowało się ponad 200 uczestników [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Była to już 23. edycja imprezy, stanowiącej nieodłączny punkt programu obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Krośnie. Trasy Krośnieńskiego Biegu Konstytucji i Zawodów Nordic Walking pokonało 228 osób.

Pogoda w tym roku okazała się niezbyt sprzyjająca. Tuż przed startem, wyznaczonym na Placu Konstytucji 3 Maja w Krośnie, zaczął padać deszcz. Jednak to nie odstraszyło miłośników biegania i maszerowania z kijkami, którzy na sportowo chcieli uczcić patriotyczne święto.

Trasa zawodów tradycyjnie prowadziła ulicami Krosna. Biegacze mieli do pokonania dystans 7 kilometrów (ul. Kapucyńska – ul. Legionów – rondo Niezapominajki – ul. Niepodległości – ul. Żółkiewskiego – rondo Zawodzie – ul. Okrzei – rondo Solidarności – ul. Podwale – ul. Tkacka – ul. Niepodległości – rondo HDK – ul. Wojska Polskiego – gen. Sikorskiego – ul. Wieniawskiego – ul. Chopina – ul. Bursaki).

Dla zawodników nordic walking wyznaczono dystans o dwa kilometry krótszy (ul. Wisłocza – ul. Legionów – rondo Solidarności – ul. Podwale – ul. Tkacka – ul. Niepodległości – rondo HDK – ul. Wojska Polskiego – ul. gen. Sikorskiego – ul. Wieniawskiego – ul. Chopina – ul. Bursaki). Meta dla wszystkich zlokalizowana była na stadionie MOSiR.

Bieg ukończyło 174 osoby. Najlepszy czas uzyskał Wojciech Pelczar z Dobieszyna (GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl). Pokonał trasę z czasem 22 min. 7,46 sek. To już trzeci w tym roku sukces pracownika PANS w Krośnie w krośnieńskich imprezach biegowych. Wcześniej wygrał bieg Policz się z Cukrzycą i IV Bieg Tropem Wilczym.

O około pół minuty wyprzedził Grzegorza Kostycza z Dukli (KKB Krosno), który uzyskał czas 22 min 43,7 sek. Trzeci był Łukasz Jaumień z Krosna (GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl). Jego czas to 22 min. 43,90 sek.

Wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego. Zajęła 20. miejsce, w ogólnej klasyfikacji, z czasem 26 min. 32,46 sek. Drugi i trzeci czas wśród kobiet osiągnęły Marta Prajzner (27 min 30,01 sek.) z Krościenka Wyżnego i Regina Kulka-Mnich z Ropy (28 min. 28,62 sek.).

Zawody Nordic Walking wygrał Tomasz Wojtowicz z Widacza (KS Victoria Potęgowo). Trasę pokonał w 30 min. 01,25 sek. Drugie miejsce zajął Radosław Niepokój z Wrocanki (KS Victoria Potęgowo) – 31 min 59,06 sek. Trzeci na metę wmaszerował Andrzej Michalski ze Zmiennicy (Płomień Zmiennica) – 34 min. 13,17 sek.).

Kobiecą rywalizację w nordic walking wygrała Erwina Wilusz z Krosna (PTG Sokół Rymanów). Trasę pokonała w 34 min. 13,59 sek. – dało jej to czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Druga była Marta Sawicka z Krościenka Wyżnego (Nordic Walking Dwa Kije w Dębinie) – 38 min. 00,29 sek. Trzecia lokata przypadła Sylwii Kasprzyk z Myślachowic. Jej czas to 38 min. 39,26 sek.

Po południu na stadionie MOSiR przy ul. Bursaki planowano biegi dla dzieci i młodzieży. Jednak pogoda pokrzyżowała szyki organizatorom i zawody odwołano.

Imprezę zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie przy współpracy z Krośnieńskim Klubem Biegacza. Krośnieński Bieg Konstytucji odbył się już po raz 23. Zawody Nordic Walking z okazji Święta Konstytucji 3 Maja miały w tym roku X edycję.