Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. Podpisana została umowa na wykonanie jej dokumentacji

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Obwodnica odciąży rondo w Miejscu Piastowym
Obwodnica odciąży rondo w Miejscu Piastowym Ewa Gorczyca
Ponad 20 kilometrów będzie liczyć obwodnica Miejsca Piastowego. Poprowadzi od planowanego węzła S-19 w Iskrzyni za Zarszyn, gdzie zostanie włączona do DK28. Rozpoczyna się ustalanie jej dokładnego przebiegu.

W poniedziałek, 26 kwietnia, podpisane zostały umowy z wykonawcami dokumentacji projektowej dla obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego.

Dokumentację dla obu inwestycji przygotuje konsorcjum firm projektowych MPRB, Mosty Kraków i MP Infra. Termin realizacji prac to 33 miesiące. Wartość umowy dla obwodnicy obwodnicy Miejsca Piastowego 10 688 700 zł.

- W ramach umów wykonawca opracuje Studium korytarzowe, Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - informuje Mariusz Błyskal, dyrektor ds. zarządzania siecią drogową rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Zaznaczył, że nowe drogi obwodowe są bardzo ważne dla systemu komunikacyjnego na Podkarpaciu. Obwodnica Miejsca Piastowego powstanie w ciągu drogi krajowej nr 28. Swój początek będzie miała w rejonie planowanego węzła S-19 w Iskrzyni k. Krosna i pobiegnie aż za Zarszyn, omijając nie tylko Miejsce Piastowe, ale także Iwonicz, Rymanów i Besko.

- Ostatnio mamy do czynienia z zalewem bardzo dobrych informacji, jeśli idzie o infrastrukturę drogową na Podkarpaciu. W ub. tygodniu premier zatwierdził listy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z którego 175 mln złotych trafiło na Podkarpacie, by poprawiać jakość dróg gminnych i powiatowych. Także w ub. tygodniu podpisałem programy inwestycyjne na budowę obwodnic Jasła, Brzostka, Kołaczyc oraz Pilzna, co wiązało się z przypisaniem konkretnych środków finansowych. Dziś natomiast zawieramy umowy na wykonanie studium dla obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego - mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber na wideokonferencji, podczas której podpisane zostały dokumenty.

Jak tłumaczył, studium to dokument, w ramach którego zostanie wytyczony konkretny przebieg nowych dróg. Jego przygotowanie to warunek niezbędny przed przejściem do kolejnego etapu, którym będzie realizacja w systemie "Projektuj i buduj".

Koszt budowy obu obwodnic jest szacowany na ok. miliard złotych. Wiceminister zapewnia, że pieniądze na to są przygotowane.

Obie inwestycje będą realizowane w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

W ramach programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie jeszcze drugi odcinek obwodnicy Sanoka, Brzostka i Kołaczyc, Jasła, Pilzna a także obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej.

- W sumie osiem inwestycji, oczekiwanych przez mieszkańców, które pozwolą na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, ciężkiego, poza granice ścisłego centrum tych miast - mówi wiceminister Weber.

Obwodnica Miejsca Piastowego ma mieć długość ponad 22 km.

- Pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, gdyż istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok w stronę wschodnią, to jest do przejścia granicznego w Medyce - informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Nowy odcinek DK 28 będzie miał charakter drogi głównej ruchu przyspieszonego. Skrzyżowania będą jednopoziomowe, z ruchem okrężnym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto