Jest porozumienie w sprawie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Dukli. Szpital odda NZOZ VIVA 42 procent z puli kontraktu z NFZ

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Udostępnij:
Szpital w Krośnie nie zlikwiduje dodatkowego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Zawarto porozumienie, które umożliwia przekazanie NZOZ VIVA części funduszy w ramach kontraktu z NFZ na zorganizowanie dyżurów w puncie w Dukli.

Temat dalszego funkcjonowania terenowego punktu w Dukli stał się gorący pod koniec ub. roku, kiedy to szpital zapowiedział jego likwidację z powodów ekonomicznych. Zaprotestowali samorządowcy z powiatu krośnieńskiego, bo ich zdaniem ucierpieliby na tym mieszkańcy nie tylko Dukli, ale też kilku sąsiednich gmin zmuszeni do korzystania z pomocy w szpitalu w Krośnie.

Po spotkaniu w starostwie zawarto kompromis, który wydłużał działanie punktu w Dukli, ale tylko do końca stycznia. Dlatego starosta krośnieński Jan Pelczar po raz kolejny zaprosił do rozmów przedstawicieli szpitala i NZOZ VIVA, który na mocy umowy ze szpitalem realizował świadczenia nocnej i świątecznej opieki w Dukli.

Chodziło o to, by strony porozumiały się w kwestii utrzymania obu punktów.

- Nie chciałbym, aby doszło do sytuacji, że pacjenci, potrzebujący pilnie pomocy, będą trafiać na SOR, który już i tak jest obciążony - argumentował starosta.

Violetta Tyczyńska, wicedyrektor z rzeszowskiego oddziału NFZ podkreślała, że powiat krośnieński jest jednym z nielicznych, w którym funkcjonują dwa punkty nocnej i świątecznej opieki. I jedynym, w którym w każdym z tych punktów dyżurują równocześnie dwaj lekarze.

- Liczba przyjmowanych pacjentów w tych punktach jest wyjątkowo duża. Tylu porad lekarskich czy wyjazdów pielęgniarskich nie ma nigdzie - powiedziała. Jej zdaniem przeciążenie nocnej i świątecznej opieki to efekt niewydolności POZ.

- Pacjenci muszą gdzieś trafiać i wówczas dochodzi do takich sytuacji, pomimo, że w powiecie jest dużo miejsc, w których przyjmują lekarze rodzinni. Zajmiemy się tym wnikliwie, bo tak nie powinno być - stwierdziła.

Piotr Czerwiński, dyrektor szpitala podtrzymał stanowisko, że szpital nie jest w stanie udźwignąć finansowo prowadzenia dwóch punktów, w Krośnie i Dukli. Nie ukrywał, że liczył w tej kwestii na wsparcie ze strony samorządów. Jak tłumaczył, do oczekiwań lekarzy doszły roszczenia pielęgniarek i pielęgniarzy.

Mariola Zajdel-Ostrowska, dyrektor departamentu Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego apelowała o porozumienie.

- Sytuacja szpitala jest obecnie na tyle skomplikowana, że każde dodatkowe obciążenie kosztami spowoduje brak stabilności w zakresie udzielania świadczeń - argumentowała.

Nowy kontrakt od lipca?

Starosta stał na stanowisku, że dyrekcja szpitala i zarząd NZOZ VIVA powinny raz jeszcze przeanalizować koszty. Zaproponował rozwiązanie: podział pieniędzy, które otrzymuje szpital na utrzymanie dwóch punktów w Krośnie i Dukli, tak by każdy odpowiadał za swój teren działania.

Ostatecznie ustalono, że od 1 lutego br. z puli kontraktu, który otrzymuje szpital ok. 58 procent pozostanie do dyspozycji lecznicy, a pozostałą część otrzyma NZOZ VIVA w Dukli. W kolejnych dniach mają być dopracowane szczegóły umowy i obsady dyżurów lekarskich.

Szpital kontrakt ma do końca czerwca. Przedstawicielka NFZ uprzedziła, że prawdopodobnie od lipca będzie obowiązywał inny schemat organizacyjny nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Starosta zapowiedział, że jeżeli będzie ogłoszony nowy konkurs, to powiat krośnieński, jako organ założycielski Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, wystartuje ze swoją ofertą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie