Inauguracja roku akademickiego w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W auli Kampusu Politechnicznego zainaugurowano uroczyście nowy rok akademicki dla 2200 studentów Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

700 studentów rozpoczyna w tym roku studia na krośnieńskiej uczelni – na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i studiach 26 plus. Krośnieńska uczelnia prowadzi 19 kierunków.

- Jesteśmy bardzo dumni z otwarcia od tego roku akademickiego nowego kierunku – położnictwa. Przyjętych zostało na ten kierunek 30 studentów. Wiążemy z nim duże nadzieje, ze względu na dobre przygotowanie, jakim wykazali się kandydaci, nowoczesną bazę jaką dysponujemy do ich kształcenia, a także ze względu na ogromne potrzeby systemu ochrony zdrowia w tym zakresie - mówi Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz KPU.

Drugi nowy kierunek to automatyka. - To studia przyszłościowe, na absolwentów czekają miejsca pracy - mówi Franciszek Tereszkiewicz.

Kanclerz zwraca uwagę na to, że aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się studia zaoczne w KPU.

- Cieszy nas, że osoby czynne zawodowo chcą poszerzać swoją wiedzę, tym bardziej, że nasi partnerzy często do nas kierują swoich pracowników - mówi Franciszek Tereszkiewicz.

KPU prowadzi też kształcenie na studiach dualnych. To studia o wysokim stopniu praktyczności, krośnieńska uczelnia współpracuje przy tym z lokalnymi firmami – Nowym Stylem i Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym.

Ponad 30 studentów KPU to obcokrajowcy: z Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Jak podkreślają władze uczelni, która od lat prowadzi wymianę zagraniczną – studenci goszczący w Krośnie wnoszą nowe doświadczenia i upowszechniają informacje o krośnieńskiej szkole w swoich krajach.

Tegoroczna inauguracja była już 23 w historii krośnieńskiej uczelni, wcześniej funkcjonującej jako PWSZ a od dwóch lat – jako KPU. Aulę Kampusu Politechnicznego wypełnili nie tylko studenci i absolwenci, ale także liczne grono gości. Wśród nich m.in. poseł PiS Piotr Babinetz, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, prezydenci miasta, wicestarosta, szefowie firm i instytucji współpracujących z KPU, przedstawiciele podkarpackich uczelni.

Wygłaszając inauguracyjne przemówienie rektor KPU, prof. Zbigniew Barabasz, mówił o tym, że KPU jest nowoczesną uczelnią regionalną.

- Dziś staje jest nie tylko ośrodkiem kulturotwórczym i popularyzującym naukę, coraz ważniejszym podmiotem gospodarczym i naukowo-badawczym, partnerem dla dużych i małych przedsiębiorstw, przyczyniając się do rozwoju „Małych Ojczyzn” - podkreślał prof. Barabasz.

Rektor mówiąc o osiągnięciach i rozwoju, podkreślił, że ubiegły rok, rok niepewności, był trudnym sprawdzianem zarówno dla pracowników, jak i dla studentów.

- Ten egzamin zdali bardzo dobrze - zaznaczył.

Jak powiedział – mijający rok zapamiętany zostanie przez pryzmat sukcesu nauki, przy opracowaniu nowoczesnych szczepionek.

- Ale równocześnie kryzysu tej nauki. Dziś 40 procent społeczeństwa jest sceptyczna wobec szczepienia. Woli wierzyć w przekaz rozpowszechniany w internecie, niż w rzetelne badania prowadzone przez ośrodki naukowe - mówił prof. Barabasz.

Tradycyjnym punktem uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego była immatrykulacja studentów I roku. Wręczone zostały nagrody dla młodych ludzi, którzy wyróżnili się działaniem w wolontariacie, na rzecz uczelni i środowiska. Były także nagrody dla najlepszych absolwentów od prezydenta Krosna oraz burmistrzów i wójtów.

Inauguracyjny wykład (o początkach ochrony zabytków w Krośnieńskiem) wygłosił prof. Piotr Łopatkiewicz.

Czy bycie kujonem to problem?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam Kulczycki
Recital Małgorzaty Pruchnik-Chołki na Scenie Bristol

RZESZÓW. Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na kolejne wydarzenie artystyczne na nowej Scenie Bristol znajdującej się w podziemiach Hotelu Bristol Tradition
Dodaj ogłoszenie