Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Krosno gotowa na sezon grzewczy. Zapasy paliwa na zimę zgromadzone [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Krośnieński Holding Komunalny dysponuje znacznie większymi niż w minionych latach zapasami biomasy oraz miału węglowego dla miejskiej elektrociepłowni. Zorganizowano dodatkowy magazyn na zrębki drewna.

- Zgromadzone paliwo ma zapewnić ciągłość pracy Elektrociepłowni Krosno w nadchodzącym sezonie grzewczym oraz bezpieczeństwo i komfort dostaw ciepła systemowego i ciepłej wody dla mieszkańców Krosna - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Jak dodaje, krośnieńska spółka komunalna dołożyła wielu starań, aby jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zabezpieczyć paliwo niezbędne do funkcjonowania i działalności Elektrociepłowni Krosno. Obserwując trudną i niestabilną sytuację na rynku paliw, zorganizowano dodatkowy magazyn na biomasę, czyli zrębki drewna, i z dużym wyprzedzeniem zakontraktowała jej dostawy.

- Dzięki decyzji o utworzeniu dodatkowego magazynu na biomasę mamy zgromadzone jej zapasy na 2,5 miesiąca ciągłej pracy Elektrociepłowni Krosno w pełni sezonu zimowego. Zapasy te są dwa razy większe niż mieliśmy zazwyczaj, w latach ubiegłych - mówi Janusz Fic.

Nie ukrywa, że takie działania były niezbędne.

- Nadchodzący sezon grzewczy prawdopodobnie będzie najtrudniejszym sezonem w ostatnich latach, a może nawet w historii spółki - mówi Janusz Fic.

Obecnie w magazynach Elektrociepłowni Krosno, zarządzanej przez Krośnieński Holding Komunalny, znajduje się ok. 3,5 tys. ton miału węglowego i ok. 12 tys. ton biomasy. Te ilości paliw są wystarczającym zapasem i stanowią odpowiednie zabezpieczenie dla ciągłości pracy całej elektrociepłowni.

- Mamy takie zapasy paliw w magazynach, że bieżąca praca Elektrociepłowni Krosno nie powinna być zakłócona. Zgromadzona ilość miału węglowego zabezpiecza z nadwyżką potrzeby energetyczne instalacji, a zapasy biomasy są sukcesywnie uzupełniane i zabezpieczane z bieżących transportów - wyjaśnia Janusz Fic.

Ze względu na właściwości, zrębka drewna jest trudna do magazynowania i dłuższego przechowywania. Ale utworzenie dodatkowego magazynu biomasy daje duży bufor bezpieczeństwa dla zapewnienia ciągłości pracy krośnieńskiej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Krosno dostarcza ciepłą wodę i ciepło systemowe do blisko 20 tysięcy mieszkańców Krosna. Jej sieć obejmująca m.in. bloki na największych krośnieńskich osiedlach mieszkaniowych, wynosi ponad 35 kilometrów, z czego ponad trzy czwarte zostało już wymienione na nowoczesną sieć preizolowaną.

Pozwala ona na znaczne ograniczenie strat ciepła w trakcie przesyłu oraz zmniejsza awaryjność sieci. Preizolowane elementy wyposażone są w system alarmowy, służący do wykrywania nieszczelności rurociągu.

Od 2013 roku węgiel jako paliwo w elektrowni jest sukcesywnie wypierany i zastępowany prze biomasę, która obecnie stanowi główny wsad do kotłów. Miał węglowy jest używany jako paliwo rezerwowe i szczytowe (w okresie dużych mrozów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto