Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działacze kultury, twórcy i artyści docenieni przez starostę powiatu krośnieńskiego i ministra kultury [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Dzień Działacza Kultury był okazją do uroczystego spotkania ludzi kultury: artystów, twórców, animatorów z powiatu krośnieńskiego i uhonorowania tych szczególnie zasłużonych. Zobaczcie zdjęcia z uroczystej gali wręczenia nagród i odznaczeń.

Starostwo Powiatowe zorganizowało uroczystość, na którą zaprosiło ludzi kultury, w „Starej Gorzelnii” w Rymanowie. Była to okazja, by nagrodzić i pokazać działaczy i ich twórczość, podziękować tym wszystkim, którzy działalność kulturalną traktują jak misję, dla których dbałość o dziedzictwo kulturowe jest pasją i sposobem na życie.

Od kilkunastu lat starosta krośnieński przyznaje specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zostały wręczone podczas uroczystości. W tym roku przyznano trzy nagrody indywidualne i sześć zbiorowych.

Laureaci nagrody:

  • Monika Glazar z Krościenka Wyżnego – Jest studentką V roku wokalistyki na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2012 r. śpiewa w chórze parafialnym „Canto Divino” działającym przy parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym, którego od 2015 roku jest dyrygentką. Funkcję kierownika chóru pełni społecznie. Chór uświetnia uroczystości parafialne, gminne, koncertuje również na terenie województwa podkarpackiego oraz poza granicami kraju.
  • Marek Guzik z gminy Miejsce Piastowego – muzyk związany z Orkiestrą Dętą Gminy Miejsce Piastowe, od 2010 r. jest prezesem zarządu Orkiestry. Gra na instrumencie eufonium. Współorganizuje występy oraz udział w festiwalach i przeglądach orkiestry w kraju i za granicą. Jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu Piastowym. Inicjuje wiele wydarzeń kulturalnych na terenie miejscowości i gminy.
  • Rafał Głód z gminy Rymanów – to człowiek od lat związany z ziemią rymanowską. Angażuje się w wiele działań wspierających ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego W jego społecznej pracy szczególne miejsce zajmuje współpraca z Stowarzyszeniem Spotkanie Rymanów. Współpracuje z rymanowskim Ośrodkiem Kultury gdzie organizuje dla dzieci wycieczki piesze, pełniąc rolę przewodnika.. Jego pasją i miłością jest fotografia. Społecznie pracuje także dla lokalnego Stowarzyszenia „Nasz Rymanów”.

Nagrody Starosty otrzymują już tradycyjnie także zespoły artystyczne.

Nagrodzone zespoły to:

  • Zespół śpiewaczy "CHORKOWIANIE”, który prowadzi szeroką działalność popularyzatorską kultury ludowej szczególnie w takich formach jak śpiew, scenki teatralne, anegdoty i monologi związane z życiem ludzi na wsi. Angażuje się również w organizację imprez ludowych, a także patriotycznych służąc pomocą artystyczną i organizacyjną. Kierownikiem zespołu od 2006 r. jest Pani Teresa Samborowska.
  • Gminna Orkiestra Dęta w Iwoniczu – orkiestra powstała w 1927 roku, inicjatorem jej powstania był nieżyjący już Józef Gazda. Od 1990 roku opiekę nad orkiestrą sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu Zdroju. Dzisiaj orkiestra ma miejsce stałych prób, piękne stroje, wspaniałe instrumenty i ponad 120 utworów. W bogatym repertuarze posiada muzykę sakralną, patriotyczną, rozrywkową. Bierze udział w przeglądach, obsługuje uroczystości państwowe i sakralne. Iwonicką orkiestrę tworzą mieszkańcy gminy jak i całego powiatu. Od 10 lat dyrygentem jest Pan Jakub Wojtowicz, a prezesem Stanisław Pelczar.
  • Jaśliski Chór CANTICORUM – chór powstał w 2010 roku jako Jaśliski Chór Kameralny, czterogłosowy, którego dyrygentem była Pani Edyta Wilczek.. Swoimi występami uświetnia uroczystości państwowe, religijne, patriotyczne i okolicznościowe. Koncertował na Węgrzech i Słowacji. Obecnie dyrygentem jest Pan Paweł Skawiński, a sam chór działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach. Chór nagrał 3 płyty
  • Zespół Taneczny SZASSE z Jedlicza – zespół od lat reprezentuje Gminę Jedlicze na licznych przeglądach i festiwalach o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Zazwyczaj jest tam wysoko oceniany przez jury, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Zespół jest również atrakcją podczas imprez kulturalnych w regionie oraz w kraju i stanowi wizytówkę kulturalną regionu. Liczy 23 tancerzy. Działa przy GOK w Jedliczu.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Węglówce – istnieje od 1964 r. Swoją działalność prowadził przy działającym w tym czasie Kółku Rolniczym. Obecnie przewodniczącą jest Zofia Zielińska. KGW bardzo aktywnie włącza się w popularyzowanie kultury regionu poprzez różne formy artystyczne, takie jak coroczne tworzenie wieńca dożynkowego, przygotowywanie artystycznych programów okolicznościowych, udział w konkursach i wystawach jadła tradycyjnego.
  • Zespół Śpiewaczy „ODRZYKONIANKI” z Wojaszówki – Zespół założono w marcu 1997 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Odrzykoniu, staraniem przewodniczącej Koła Marii Rysz. Aktualna działalność zespołu opiera się głównie na tradycyjnych pieśniach ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Członkinie zespołu corocznie biorą udział w konkursach, przeglądach zespołów ludowych. Swoimi występami zespół urozmaica zarówno zarówno imprezy o zasięgu gminnym, powiatowym jak i wojewódzkim. Funkcję kierownika sprawuje Lidia Czekańska.

Podczas uroczystej gali wręczono także odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, na wniosek starosty, burmistrzów, wójtów i dyrektorów ośrodków kultury.

Otrzymali je w tym roku:

  • Krystyna Janina Boczar-Różewicz z gminy Dukla, długoletnia pracownica UM w Dukli, na stanowisku głównego specjalisty ds. promocji. Na rzecz propagowania kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa kulturowego działa nie tylko na gruncie zawodowym ale i społecznym. Od 2003 oku jest redaktorem naczelnym Dukielskiego Przeglądu Samorządowego
  • Justyna Szepieniec z gminy Rymanów – od wielu lat aktywnie i z pasją działa w gminie Rymanów na rzecz rozwoju kultury. Organizatorka wielu koncertów, wystaw i spotkań z ciekawymi ludźmi, czyli wydarzeń których lokalna społeczność nie miałaby szansy zobaczyć i w których większość z mieszkańców nie mogłaby uczestniczyć z powodu oddalenia od dużych ośrodków. Ambasadorka lokalnej historii, tradycji i zwyczajów. Realizowała projekty mające na celu aktywizację społeczną mieszkańców. W obliczu kryzysu na Ukrainie bezinteresownie zajęła się pomocą dla uchodźców.
  • Maria Żołna z gminy Chorkówka – znana jest przede wszystkim ze swojej aktywnej działalności w strukturach Zespołu Śpiewaczego „Seniorzy” ze Świerzowej Polskiej, którego początki sięgają 1977 roku. Kieruje zespołem od kilku lat, angażując wokalistów i muzyków w wiele przedsięwzięć o charakterze ludowym, kulturalnym a także patriotycznym. P objęciu funkcji prezesa tchnęła w zespół nową energię. Jest również aktywną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej.
  • Marek Guzik – muzyk związany z Orkiestrą Dętą Gminy Miejsce Piastowe, od 2010 r. jest prezesem zarządu Orkiestry. Gra na instrumencie eufonium. Współorganizuje występy oraz udział w festiwalach i przeglądach orkiestry w kraju i za granicą. Jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu Piastowym. Inicjuje wiele wydarzeń kulturalnych na terenie miejscowości i gminy.
  • Zygmunt Jerzyk – swoją działalność na niwie kultury rozpoczął w latach 70 tych ubiegłego stulecia. Jako członek zarządu, a obecnie prezes Fundacji Otwartych Serc, jest organizatorem Górskich Zawodów Balonowych oraz wielu przedsięwzięć o charakterze kulturalno-charytatywnym. Kulturę w regionie kreuje również zawodowo, pełniąc funkcję dyrektora GOK w Jedliczu.
  • Rymanowska Orkiestra Dęta. Historia Orkiestry sięga 1924 roku, kiedy to z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie podjęto działania zmierzające do założenia strażackiej orkiestry dętej. W 2014 roku szeregi orkiestry zasilili młodzi muzycy – uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie oraz uczniowie pobliskich szkół muzycznych. Obecnie Orkiestra działa przy GOK w Rymanowie. Zespół koncertuje w kraju i za granicą. Tworzy muzykę klasyczną, rozrywkową i filmową. Obsługuje wiele gminnych uroczystości.
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Krościenka Wyżnego – działa już od blisko 85 lat. To organizacja społeczna angażująca si w działalność kulturalno – oświatową lokalnej społeczności. Zajmuje się przede wszystkim kultywowaniem tradycji ludowych. Dzięki staraniom członkiń KGW w 1993 roku powstała w Krościenku Wyżnym Izba Muzealna. Koło aktywnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach lokalnych i gminnych. Organizuje m.in. coroczne spotkania opłatkowe oraz Dzień Seniora, bierze udział w dożynkach powiatowych, diecezjalnych i ogólnopolskich.

Nagrody i odznaczenia wręczali: poseł na Sejm Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta krośnieński Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, dyrektor – etatowy członek Zarządu Powiatu Monika Subik.

Podsumowując spotkanie starosta Jan Pelczar podziękował wszystkim twórcom i działaczom kultury za ich działalność, która ubogaca nasze codzienne życie, a wójtom i burmistrzom za współdziałanie, zaangażowanie i finansowanie przedsięwzięć kulturalnych. Szczególne słowa podziękowania za pomoc i współpracę przy organizacji wydarzeń i imprez powiatowych starosta przekazał na ręce dyrektorów i przedstawicieli placówek kulturalnych z którymi powiat krośnieński stale współpracuje. Słodycze i kwiaty otrzymali: Bogusław Pacek z Chorkówki, Dorota Świstak z GOK w Iwoniczu-Zdroju, Zygmunt Jerzyk z GOK w Jedliczu, Wojciech Tomkiewicz z GOK w Korczynie, Joanna Ziemiańska-Kielar z GOKiB w Miejscu Piastowym, Danuta Litarowicz z GOK w Rymanowie.

Podczas święta ludzi kultury nie mogło zabraknąć części artystycznej. Wystąpili: Kapela Ludowa „Łęczanie” z Łęk Dukielskich, uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia, przy Zespole szkół Publicznych w Rymanowie oraz młoda wokalistka Zuzanna Błaż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto