Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyktando w bibliotece wyłoniło Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2015

Ewa Gorczyca
120 dzieci i dorosłych zmierzyło się z dyktandem ortograficznym. Autorem tekstów był znany krośnieński poeta i prozaik, Jan Tulik.

Była to czwarta edycja konkursu, który wpisuje się w Dni Krosna. Dlatego treść dyktand niezmiennie związana jest z historią i zabytkami miasta.

- Żenujące! – przemyśliwała Marzena, która od pół godziny nie skleciła pożądanego zdania. Miała za zadanie skompilować fantastyczno - sensacyjną opowieść, z uwzględnieniem lokalnych atrakcji. Herbata znów wystygła, autorka chyba się zdrzemnęła. Wtem usłyszała jakieś brzęczenie, spod powiek dostrzegła dziwne iskrzenie. Naraz ocucił ją porażający huk – tak zaczynało się dyktando dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli zmierzyli się z tekstem, którego początek brzmiał: Przewodniczka przemówiła do rozwrzeszczanej gromadki, chcąc przekrzyczeć harmider. Jęła mówić o cennych zabytkach małego Krakowa na Podkarpaciu. Ósmy wiek sobie liczy lokacja Krosna. Przestrzeń wokół tworzy prostokątny rynek. Północna pierzeja przysłania widok na rezerwat Prządki i zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Przekątną rynku spinają wieże kościoła farnego i kapucynów.

- Cel konkursu to popularyzacja zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Krosna i powiatu, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim to forma zabawy z ortografią - podkreśla Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Konkurs, jak co roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony uczniów. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedna szkoła mogła być reprezentowana maksymalnie przez 5 osób. Swoje reprezentacje miało 24 szkoły.

Prace oceniała komisja złożona z trójki polonistek (Anna Pelc, Małgorzata Jasiewicz, Elżbieta Staroń). Nagrody i dyplomy laureatom wręczyli w niedzielę na Rynku prezydent Piotr Przytocki i Teresa Leśniak, szefowa KBP.

W kategorii uczniowie szkoły podstawowej (kl. V-VI) - tytuł: „Krośnieński Mistrz Ortografii 2015” otrzymała Adrianna Ordyna ze SP w Jedliczu, natomiast wyróżnienia zdobyli: Anna Kościółek ze SP nr 6 w Krośnie i Szymon Tomkiewicz ze SP w Jedliczu.

W kategorii gimnazja mistrzem została Karolina Kościółek z Gimnazjum nr 4 w Krośnie, natomiast wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Korus z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie oraz Daria Nowak z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli pisali wspólną, najtrudniejszą wersję dyktanda. Najlepiej w grupie uczniowsko-studenckiej poradził sobie Szymon Fugas z I LO w Krośnie. Wyróżnienia dostały Katarzyna Kwiatkowska z II LO oraz Kamil Gmiterek z I LO. Z grona dorosłych mistrzowski tytuł przypadł Elżbiecie Pikul, wyróżnienia zdobyli Edward Marszałek i Piotr Kucharski.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto