Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dar stowarzyszenia kombatantów z Francji dla Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Z Paryża przyjechały skarby polskiej emigracji [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie wzbogaciły się o ponad 9 tysięcy poloników. Cenne zabytki z dziedziny historii i sztuki przekazało krośnieńskiej placówce Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, które gromadziło je przez 30 lat, pozyskując od kombatantów i z prywatnych kolekcji.

- Przekazanie w darze tak licznej kolekcji zabytków to pierwszy przypadek w historii muzealnictwa w Polsce - podkreśla Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Krośnieńscy muzealnicy przewieźli już z Paryża do Krosna prawie całą kolekcję. Trwa szczegółowe archiwizowanie, część przedmiotów jest jest w trakcie konserwacji. Minie kilka miesięcy, zanim zabytki będą mogły być pokazane publicznie.

W grudniu na krośnieńskich podcieniach nie może zabraknąć kolorowych i pięknie przystrojonych choinek. Drzewka ubrane przez dzieci z krośnieńskich przedszkoli są ozdobą rynku. O tym, która z nich zdobędzie tytuł "najpiękniejszej" zdecyduje głosowanie. Swój głos można oddać do 17 grudnia w budynku BWA przy ul. Portiusa 4 (w tygodniu od godz. 7 do 18, w weekendy od godz. 9 do 15). Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 grudnia.

Dzieci z przedszkoli w Krośnie udekorowały choinki na podcie...

Wystawa planowana jest na kwiecień, jednak już teraz dyrekcja muzeum zdecydowała się zaprezentować dziennikarzom mini-ekspozycję, obrazującą niezwykłą wartość daru.

- To bezcenne dla kultury i historii Polski zbiory, z okresu od XVII do XX wieku - mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. - Obejmują archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje.

Do najcenniejszych należą pamiątki po płk. Leopoldzie Kraczkiewiczu - Złoty Krzyż Virtuti Militari nadany w 1831 roku i Francuska Legia Honorowa.

Wśród bogatego zbioru fotografii wyróżniają się zdjęcia Ignacego Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami oraz kolekcja prezentująca przyjazd żołnierzy Błękitnej Armii do Polski.

ZOBACZ TEŻ: Co kupisz na świątecznym jarmarku w Rzeszowie

Niezwykle cenna jest bogata kolekcja orłów polskich z legendarnym orłem I Pułku Ułanów Legionów Polskich tzw. beliniackim, orzełkami legionowymi oraz orzełkami Armii gen. Józefa Hallera i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Oryginalną pamiątką jest szklany ryngraf patriotyczny podarowany Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim z 1898 roku czy orzeł ze sztandaru Armii Polskiej we Francji z 1917 roku.

Wśród archiwaliów na uwagę zasługują odręczne pisma gen. Władysława Sikorskiego z września 1939 r., odezwa Komitetu Organizacyjnego Gwardii Narodowej z 1848 r. oraz oryginalna odezwa gen. Władysława Andersa do żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie z 1943 r.

Kolekcja plakatów obejmuje egzemplarze z lat 1917 – 1945. jest wśród nich m.in. afisz wzywający Polaków mieszkających w USA do wstępowania do Armii Polskiej we Francji. Są też plakaty powojenne m.in. afisz w języku francuskim wzywający do uwolnienia z więzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W kolekcji znajdują się też cenne grafiki. Liczny jest zbiór eksponatów należących do żołnierzy polskich.

Wiemy, czego Polacy najchętniej szukali w Google w 2019 roku...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto