Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z budżetem obywatelskim w Krośnie? Wraca pomysł jego zawieszenia. Prezydent chce oszczędności dla miasta

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Radni Krosna na poprzedniej sesji nie zgodzili się na zawieszenie budżetu obywatelskiego. Jednak prezydent Piotr Przytocki nie rezygnuje – będzie kolejne głosowanie.

O tym, że projekt uchwały zawieszającej konsultacje z mieszkańcami odnośnie kolejnych edycji budżetu obywatelskiego Krosna nie został przyjęty, zadecydował podczas ostatniej sesji jeden głos. Okazuje się, że prezydent nie rezygnuje z przekonania radnych, że będzie to dobre rozwiązania dla finansów miasta. Na najbliższej sesji (30 czerwca, w czwartek) ponownie przedstawione zostaną projekty uchwał w tej sprawie.

Uchwalona w marcu specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła zapisy, umożliwiające władzom miast na prawach powiatu (takim jest Krosno) ograniczenie obowiązku organizowania budżetów obywatelskich. Samorządy decydują, czy skorzystać z tego skorzystać. Mogą zawiesić realizację projektów już wybranych, zawiesić przeprowadzanie budżetu obywatelskiego na rok 2023 a na 2024 rok w ogóle go nie przeprowadzać.

Z zapisu postanowiły skorzystać władze Krosna. Realizacja już wybranych projektów ma być kontynuowana, ale radnym przedstawiono projekty uchwał dotyczących kolejnych edycji. W tym roku miało nie być konsultacji a tym samym w 2023 roku nie realizowano by żadnych projektów. Byłyby one realizowane z rocznym poślizgiem, w 2024 roku. Edycja budżetu 2024 miała nie być realizowana.

Te propozycje wzbudziły sporo kontrowersji. Radni dopytywali, czy powodem rezygnacji z budżetu obywatelskiego rzeczywiście jest konieczność pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy, jak to wynikało z treści proponowanej uchwały. Dowiedzieli się, że ustawa to podstawa prawna. Miasto nie ponosi obciążeń związanych z pomocą obywatelom Ukrainy. Te zadania są refundowane, samorządy dostają pieniądze od wojewody. Jednak – co tłumaczył skarbnik – zawieszenie realizacji budżetu obywatelskiego pozwoli na złagodzenie trudnej sytuacji finansowej miasta.

Projekty nie uzyskały poparcia większości radnych, ale zwolenników było minimalnie mniej niż przeciwników i prezydent przedstawi je radnym jeszcze raz. Ich treść jest identyczna. Skorygowano jedynie uzasadnienie. Nie ma w nim mowy o pomocy Ukraińcom. Jest natomiast powiedziane wprost, ze chodzi o zaoszczędzenie środków finansowych miasta.

W Krośnie kwota budżetu obywatelskiego wynosi ok. 2 mln złotych. Dodatkowo zarządy dzielnic i osiedli mają określoną pulę pieniędzy w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto