Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Krosna. Jest już gotowa lista projektów. Wkrótce głosowanie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
55 projektów zgłosili mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krosna 2020. Po weryfikacji do kolejnego etapu - czyli głosowania - zakwalifikowało się 37 propozycji. Do wydania są 2 mln złotych.

Pomysł mógł zgłosić każdy z mieszkańców. Nie było wymogu, by pod projektem podpisała się określona liczba osób. Musiał jednak spełnić określone wymogi.

Ze względów formalnych odrzucono 15 projektów. 3 pomysły wycofali ich autorzy.

Do wykorzystania w ramach tej edycji budżetu obywatelskiego w Krośnie są 2 mln zł. Połowę tej kwoty zarezerwowano na projekty ogólnomiejskie. Drugą część - na projekty dla poszczególnych dzielnic i osiedli. Te pieniądze podzielono biorąc pod uwagę obszar i liczbę mieszkańców. Najwięcej przypadło dzielnicy Suchodół (128 tys. zł). Najmniej - na os. Grota-Roweckiego (41 tys. zł).

Lista projektów budżetu obywatelskiego już gotowa

Projektów ogólnomiejskich jest 18. Osiedlowych – 19.

Wśród ogólnomiejskich najdroższe pomysły to:

  • Zagospodarowanie terenów na osiedlu. Traugutta na tereny rekreacyjne wraz z budową w tym rejonie, ale dopiero w przyszłości,tężni solankowej – koszt to. ok milion złotych.
  • Poprawa infrastruktury w dzielnicy Turaszówka i przedsięwzięcia aktywizujące jej mieszkańców. To wielozadaniowy projekt, przewidujący m.in. budowę chodnika wzdłuż ul. Rzeszowskej, wyposażenie placu zabaw w parku przy Domu Ludowym oraz przygotowanie przez lokalną społeczność spektaklu musicalowego. Koszt to niecały milion złotych
  • Edukacyjny plac zabaw na osiedlu Zawodzie, przy Przedszkolu Miejskim nr 3. Koszt szacowany jest na 610 tys. zł.

Na liście znalazły się także m.in. propozycja urządzenia w mieście Ogrodu Doświadczeń i rewitalizacja cmentarza w Polance.

Najtańsze wśród projektów ogólnomiejskich są:

  • Organizacja zajęć aktywizujących dla mieszkańców, w tym seniorów na os. Południe (to wydatek rzędu 12 tys. 800 zł).
  • Warsztaty wokalne, instrumentalne i taneczne dla dzieci i dorosłych w SP nr 4 i piknik sportowy (koszt 18,5 tys. zł)
  • Cafe Biblioteka – "kawiarenka" z darmowymi napojami dla czytelników KBP (koszt urządzenia takiego miejsca pomysłodawcy szacują na 16 tys. 700 zł)

Są też inne pomysły dotyczące spędzania czasu czy upiększenia miasta np. konwent gier, książki na hamakach, okazjonalne wydarzenia kulinarne w Rynku, "Zielone ogrody" na Starówce, tężnia w Parku Jordanowskim.

Projekty osiedlowe

Wśród projektów osiedlowych jest duże zróżnicowanie. Tradycyjnie sporo pomysłów dotyczy infrastruktury. Chodniki, oświetlenie, remont ulicy, poprawa bezpieczeństwa - takie inwestycje tradycyjnie są pożądane przez mieszkańców poszczególnych dzielnic. Ale pojawiają się też oryginalne propozycje – na przykład "Ogród motyli" na os. Tysiąclecia czy montaż budek dla ptaków na Lubatówką.
Pełną listę magistrat opublikował na stronie krosno.budżet-obywatelski.org. Głosowanie ruszy w czwartek, 15 października.


ZOBACZ TEŻ: Strefa parkowania rozpala emocje u mieszkańców osiedla 1000-lecia w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto