Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bożonarodzeniowa szopka na Rynku w Krośnie. Stworzyli ją artyści [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Szopka na Rynku w Krośnie już od dwudziestu lat wprowadza świąteczną atmosferę na głównym placu miasta. Co roku pojawiają się nowe jej elementy.

Inicjatorami i pomysłodawcami Szopki Bożonarodzeniowej w Krośnie byli Józef Guzik i Jadwiga Walisiewicz - obydwoje prężnie działający w Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości w Krośnie.

Chodziło o ożywienie Rynku i nadanie Starówce świątecznego klimatu. Przedsięwzięcie wspomogli darczyńcy.

Wykonanie szopki powierzono Jerzemu Dudzie. Artysta z Jedlicza, razem ze swoim synem Pawłem stworzyli scenografię szopki i rzeźby, w tym główne postaci: Maryję z Dzieciątkiem i św. Józefa.

Szopka stała się miejscem chętnie odwiedzanym i fotografowanym przez turystów i krośnian. Mieszkańcy Krosna i okolicznych miejscowości przychodzą tu całymi rodzinami.

Pożar szopki

Niestety, w historii szopki jest też smutny epizod. W styczniu 2004 roku stanęła w ogniu, podpalona przez nieznanego sprawcę. Konstrukcja była drewniana, wewnątrz znajdowały się wiązki słomy, dlatego szopka szybko stanęła w płomieniach i mimo szybkiej akcji strażaków konstrukcję trzeba było rozebrać.

Nadpaleniu uległy postacie Maryi i Józefa. Strażacy musieli je usunąć. Ucierpiał figurka Jezusa. Uszkodzone zostało oświetlenie zdobiące szopkę, gwiazdy i aniołki.

Jednak w następne święta szopka wróciła na Rynek, w nieco zmienionej odsłonie. Artyści wykonali ją z nieco innych materiałów, zrezygnowali też z zastosowania w jej wystroju łatwopalnej słomy. Drewniany dach został zastąpiony przez blaszany, nawiązujący do współczesnej architektury Rynku.

Co roku szopkę wzbogacają nowe elementy

Na początku znajdowały się w niej rzeźby Maryi z dzieciątkiem, świętego Józefa i pastuszka z owcami. W następnym roku grono drewnianych figur powiększyło się o postaci Trzech Króli, osła i woła a w kolejne święta dołączył Wędrowiec.

Od roku 2008 pełną opiekę nad Szopką Bożonarodzeniową przejęło Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie. Dba o właściwą prezentację oraz konserwację i przechowywanie. Dba też o urozmaicenie tej niewątpliwej atrakcji czasu Bożego Narodzenia.

- Do tradycyjnych figur "zaprosiliśmy" jeszcze jedną postać związaną z Podkarpaciem i regionem krośnieńskim – mianowicie Ignacego Łukasiewicza - mówi Marek Burdzy z BWA.

Szopka pojawia się na krośnieńskim Rynku na początki grudnia i cieszy oczy mieszkańców i turystów przez osiem tygodni.

- Potem znów chowamy ją w zaciszu magazynu, gdzie oczekuje na następne Święta Bożego Narodzenia - mówi Marek Burdzy.

Szopka "wędrowała" po różnych miejscach na Rynku. W tym roku została ustawiona na podeście zakrywającym nieczynną zimą fontannę. Zmienia się aranżacja jej otoczenia – np. świetlne elementy czy choinki, ale wciąż pozostaje jednym z najbardziej klimatycznych dekoracji Rynku w okresie Bożego Narodzenia.

- Szopka wtopiła się już w świąteczny pejzaż miasta. Stała się miejscem spotkań i pamiątkowych zdjęć - podkreśla Marek Burdzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto