Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania pod kątem zaćmy w Krośnie. W czasie pandemii spadła liczba zabiegów a choroba jest groźna.

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
FB Mamy zaćmę na oku
W ramach kampanii "Miej zaćmę na oku" w Krośnie będą prowadzone badania, z których mogą skorzystać bezpłatnie osoby, obserwujące u siebie pogorszenie wzroku. Mobilny punkt stanie przy ul. Bursaki w środę (1 grudnia)

Specjaliści alarmują: przez pandemię wiele osób zaniechało leczenia zaćmy. Spadła liczba zabiegów.
W 2020 roku w Polsce wykonano o 30 procent mniej operacji zaćmy niż w 2019 roku. Dane za 2021 rok również pokazują malejącą liczbę tych zabiegów. To w dużej mierze konsekwencja pandemii COVID-19.

Specjaliści alarmują: nieleczona, rozwijająca się zaćma ogranicza jakość widzenia a tym samym życia. Można ją szybko i skutecznie wyleczyć – pod warunkiem postawienia diagnozy i wykonania zabiegu w odpowiednim czasie.

Niestety, wielu pacjentów zaniechało wizyt u okulisty. Nie zgłaszają się też na zaplanowane zabiegi. Spora grupa chorych w ogóle nie została zdiagnozowana – z powodu problemów z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu i długich (mimo zniesienia limitów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej) kolejek do okulistów.

- Czynników, które wpłynęły na spadek liczby pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, czy też będących już po zabiegu jest wiele. Kluczowym jest oczywiście obecna od ponad 1,5 roku pandemia. Jednak istotny jest także brak wiedzy pacjentów na temat ścieżki i możliwości leczenia. Było i jest ono bezpieczne, a sam zabieg przebiega bardzo szybko i jest w pełni przewidywalny. Pacjenci po jego wykonaniu szybko odzyskują sprawność widzenia i mogą cieszyć się pełnią życia. Już bez zamgleń i nieostrości - mówi dr Jacek Brymerski, kierownik oddziału okulistyki i okulistyki dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie.

Na podstawie danych epidemiologicznych można szacować, że na zaćmę w województwie podkarpackim rocznie zapada około 51 tys. osób. Tymczasem liczba zabiegów usunięcia zaćmy jest znacznie niższa niż liczba zachorowań, a pandemia dodatkowo bardzo negatywnie wpłynęła na liczbę operacji.

W 2020 roku było ich 9 569, niemal 37 procent mniej niż w 2019 roku (15 909). Dane z pierwszej połowy 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się na podobnie niskim poziomie, co w roku ubiegłym. Jak podaje NFZ - w okresie od stycznia do czerwca 2021 w województwie podkarpackim wykonano 5 074 zabiegów usunięcia zaćmy.

Sporo zdiagnozowanych i skierowanych na leczenie pacjentów albo nieświadomie wypadło z kolejki, bo nie zgłosili się na zabieg w wyznaczonym terminie i nie ustalili nowego terminu, albo świadomie zrezygnowało z leczenia z obawy przed COVID-19.

W wielu ośrodkach kolejki do zabiegu znacznie się skróciły (terminy można sprawdzić w wyszukiwarce na stronie terminleczenia.nfz.gv.pl). Skierowanie na refundowany zabieg może wystawiać nie tylko lekarz z placówki NFZ, ale także w gabinecie prywatnym.

Eksperci ostrzegają, że zaćma w zawansowanym stadium rozwoju jest trudniejsza w leczeniu i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces diagnostyki i leczenia.

Zachęcać do tego ma ogólnopolska kampania edukacyjna „Mamy zaćmę na oku”, zorganizowana przez Alcon Polska, w którą zaangażował się Polski Związek Niewidomych.

- Apelujemy do pacjentów, aby nie odkładali operacji usunięcia zaćmy na później. Czas w przypadku tej choroby działa na naszą niekorzyść. Warto również pamiętać, że regularne badanie okulistyczne daje możliwość wykrycia zaćmy w jej początkowym stadium. Dlatego kontrolujmy nasz wzrok u okulisty przynajmniej raz w roku - zachęca Andrzej Brzeziński, prezes Polskiego Związku Niewidomych.

W ramach kampanii w 10 miastach w Polsce będą prowadzone badania, z których mogą skorzystać bezpłatnie osoby, obserwujące u siebie pogorszenie wzroku.

W środę (1 grudnia) taka akcja zostanie przeprowadzona w Krośnie. Mobilny punkt będzie zlokalizowany na parkingu przy Hali Sportowej MOSiR, ul. Bursaki 29. Zapisy (liczba miejsc ograniczona) będą prowadzone na miejscu – od godz. 10.
Diagnostyka będzie obejmować:

  • komputerowe badanie wzroku,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • sprawdzenie ostrości wzroku z korekcją według odczytu z autorefraktometru,
  • badanie w lampie szczelinowej, bez mydriazy,
  • badanie dna oka.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto